Svět podle Plesla a dalších tmářů: Babiš je bůh, Fiala vůl…

(ČTK/Vít Šimánek)

FOTO: ČTK/Vít Šimánek

Rozhovor se šéfredaktorem z konkurenčního mediálního domu není právě obvyklým žánrem. Proč dělat reklamu druhému kohoutovi ze stejného písečku, že? Nicméně v tuzemské žurnalistice už překvapí jen nemnohé.

V našem případě držel diktafon ředitel redakce Parlamentních listů Jaroslav Polanský, zpovídaným byl šéfredaktor Mladé Fronty DNES Jaroslav Plesl. Oba pánové jsou známi tím, že mají názor v podstatě na vše, a jsou bytostně přesvědčeni o pronikavosti svého úsudku.

Tentokráte nechal zaměstnanec Iva Valenty (Polanský) vyniknout staršího kolegu, zaměstnance Andreje Babiše (Plesla). Pokec vyšel 14. července na Parlamentních listech pod titulkem Češi prohráli. S Fialou to bude takto. Šéf MF Dnes Plesl a krutá pravda.

Co jsme se z Pleslových úst dozvěděli?

– Česká vláda přejala ukrajinský narativ a občanům opakuje, že Ukrajina bojuje za nás. Za to, aby Rusové nešli dál do Evropy.

– Ukrajinci na základě tohoto příběhu po nás vyžadují finanční a materiální pomoc a česká vláda zas po českých občanech, aby to platili.

– Pokrytectví je hlavní obchodní značkou Fialovy vlády.

– Babiš sice zadlužil republiku, ale to byla mimořádná situace kvůli covidu.

– Fialova vláda vznikla z ideologie Milionu chvilek pro demokracii. Je to pokus oživit Václava Havla, který hezky mluvil, ale s praktickou politikou si nevěděl rady.

– Trauma ze sovětské okupace v roce 1968 v sobě neměli snad jen Jakeš, Bilak, Fojtík a otec generála Petra Pavla.

– STAN byl fantastický rodinný byznys, který přerostl hranice východních okresů až do Prahy. Vít Rakušan je jen bílým koněm „rodiny“.

– V tuto chvíli závisí budoucnost Fialovy vlády jen a pouze na Putinovi.

– Být na místě Andreje Babiše, měl bych strach, že na jaře budu muset vzít po Fialovi funkci premié­ra. To by se mi opravdu nechtělo.

– To už bych radši kandidoval na prezidenta. I když ani tam není o co stát.

Proč to celé píši? Jaroslav Plesl vlastně v kostce zformuloval teze, které podprahově a stále dokola tlačí…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články