Svět před atentáty v Paříži i po nich: Denně je spácháno 50 teroristických útoků

Eric Drooker

To číslo je ohromné, ale je to tak. Podle centrální databáze světového terorismu je denně spácháno na celém světě 50 teroristických činů! Ročně pak zemře 50 tisíc lidí při 20 tisících teroristických útocích, za něž jsou odpovědné některé z 2558 teroristických organizací.

Jelikož údaje za rok 2015 nejsou v databázi zatím k dispozici, pojďme si připomenout rok 2014. Během něj bylo spácháno 16.818 teroristických činů, při nichž zahynulo zhruba 50 tisíc lidí. Česká republika do této statistiky taky přispěla: stalo se u nás 5 teroristických útoků, při nichž zemřel jeden člověk a jeden byl zraněný. Databáze světového terorismu, již sestavují kriminologové z Univerzity v Marylandu, pokrývá období od roku 1970.

Počty narůstají 
Jak lze lehce zjistit, tragická statistika má velmi prudký vzestupný trend od roku 2004, a to převážně v zemích Blízkého a Středního východu a severní Afriky. Do předních míst statistiky se také dostala v roce 2014 východní Evropa, hlavně kvůli Ukrajině, kde v Doněcké a Luhanské oblasti útočí jednotky teroristů podporované Ruskem proti legitimním silám země.

Od roku 1970 bylo na celém světě spácháno 141.070 teroristických činů, při nichž bylo zabito více než 300.000 lidí. Nejvíce teroristických činů bylo dokonáno v Iráku, Afghánistánu, Alžírsku, Kolumbii, Indii, Peru, Pákistánu, Salvadoru, Severním Irsku, na Filipínách a ve Španělsku.

V České republice bylo za tu dobu provedeno 23 teroristických útoků. V již výše zmíněném roce 2014 to byly následující případy: 2 obálky s jedem poslaným ministrům vnitra Chovancovi a ministru financí Babišovi, dva výbuchy aut, z toho jedno policejní, a výbuch jedné dopisní bomby. Celkem bylo od roku 1970 zabito při teroristických útocích v Česku 5 lidí a 28 bylo zraněno. Kromě Proletářské Solidarity, což je anarchistická skupina, a 2x  Neo – Nazi Group, se nikdo k teroristickým činům nepřihlásil.

Bombové útoky i únosy…
Ve světě jsou nejrozšířenější bombové útoky, ozbrojená přepadení, únosy, braní rukojmích a útoky na infrastrukturu. Západní Evropa byla v uplynulých letech cílem 15 tisíc teroristických útoků, z nichž většina pocházela z místních „zdrojů“. Jednalo se zejména o konflikty separatistů v Severním Irsku a Basků ve Španělsku. Západní Evropa je stále na 4. nejnebezpečnějším místě konání terorismu na planetě. Naopak východní Evropa je po Austrálii druhou nejbezpečnější oblastí světa, i když ani zde se nelze terorismu vyhnout.  Bylo zde spácháno zhruba tisíc teroristických činů, při nichž zahynulo přibližně 1000 lidí (není započítána Ukrajina).

Nejvražednější útoky posledních let:
11. září 2001 – Útok na Světové obchodní centrum v New Yorku, které spáchala teroristická organizace al-Káida pomocí letadel. Ta nabourala v rozmezí zhruba 30 minut do obou věží obchodního centra, které se následně zřítily k zemi, zemřelo 3000 lidí.
26. října 2002 – Po útoku komanda na moskevské divadlo Dubrovka, obsazené přes dva dny čečenskými teroristy, zahynulo 129 civilistů a 40 teroristů. Většina lidí zemřela na následky otravy plynem, který byl použit při zásahu.
15. listopadu 2003 – Dvě bomby v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu a zabily 27 lidí. Pět dní nato si dva výbuchy v Istanbulu (u britského konzulátu a britské banky HSBC) vyžádaly nejméně 30 obětí.
6. února 2004 – Sebevražedný atentátník způsobil výbuch v moskevském metru mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja; zahynulo 41 lidí včetně atentátníka a na 120 osob bylo zraněno.
11. března 2004 – Ráno krátce po půl osmé explodovaly bomby umístěné islámskými radikály ve vlacích v Madridu a zabily 191 lidí osob, dalších 1841 lidí bylo zraněno.
24. srpna 2004 – Téměř souběžně se zřítila dvě ruská dopravní letadla TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domodědovo v Moskvě. Při haváriích, které způsobily dvě čečenské sebevražedné atentátnice, zahynulo 89 lidí.
7. července 2005 – Série čtyř bombových útoků v ranní špičce v centru Londýna zabila 56 lidí (včetně čtyř atentátníků) a dalších asi 700 osob zranila; tři bomby explodovaly v metru a čtvrtá v dvoupatrovém autobuse.
27. listopadu 2009 – Luxusní Něvský expres, směřující z Moskvy do Petrohradu, vykolejil v lese nedaleko zastávky Bologoje po výbuchu bomby, umístěné tam teroristy; zahynulo 28 lidí (poslední oběť zemřela v lednu 2010 v nemocnici v Moskvě).
29. března 2010 – Dvě sebevražedné atentátnice zabily v moskevském metru 40 lidí a desítky osob zranily.
24. ledna 2011 – Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo; 35 lidí zahynulo na místě a do nemocnic bylo převezeno na 70 lidí, z nichž dva zemřeli.
22. července 2011 – Nejhorší útok jednotlivce spáchaný střelnou zbraní v dějinách spáchal norský pravicový extremista Anders Behring Breivik (32): zabil 77 lidí a na 150 dalších zranil – bomby odpálil u vládních budov v Oslu a pak střílel na ostrově Utöya u Osla v mládežnickém kempu vládní strany.
11. května 2013 – Při dvou pumových útocích v tureckém městě Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí; v místě žije mnoho syrských uprchlíků před občanskou válkou.
29. prosince 2013 – Při sebevražedném atentátu na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska zemřelo 18 lidí a přes 40 osob bylo zraněno. Den nato zabil v trolejbuse ve Volgogradě sebevražedný atentátník 16 lidí a na 40 osob zranil.
7. ledna 2015 – Dva islámští radikálové, hlásící se k organizaci al-Káida z Arabského poloostrova (AQAP), postříleli v Paříži v budově satirického týdeníku Charlie Hebdo a poblíž 12 lidí (devět novinářů, dva policisty a údržbáře); po dvou dnech na útěku je policie zastřelila. Zabit byl 9. ledna i na ně napojený islámský radikál, který v Paříži 8. ledna zastřelil policistku a 9. ledna zabil čtyři lidi v obchodě s potravinami.
13. listopadu 2015 – Nejméně 40 obětí si vyžádala série útoků v Paříži, při nichž zněla střelba a výbuchy bomb. Více než 10 obětí je z restaurace, 15 z koncertní síně Bataclan, kde byli podle posledních informací diváci zajímáni jako rukojmí.

Zde se můžete podívat na všechny incidenty, které byly spáchány na celém světě za sledované období: Centrální teroristická databáze (v angličtině).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner