Ostuda: Nesolidární Češi nám vzali naše respirátory, píší Italové

Adobe Stock

Ilustrační foto | FOTO: Adobe Stock

Italové se zlobí na Českou republiku. V listu la Repubblica vyšel velmi kritický článek o zadržených rouškách a respirátorech, které měly z Číny putovat do Itálie. České úřady 17. března zabavily 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů. Oznámil to ministr vnitra Jan Hamáček. Ochranné pomůcky ovšem byly Červeného kříže a měly být věnovány jako pomoc Itálii. Tamní média postup českých úřadů kritizují.

Podle deníku la Repubblica česká strana jednala „svévolně“ a její původní tvrzení jsou „oficiální lži“. Fotografie z místa ukázaly, že na zásilkách byly čínské a italské vlajky, pozdravy v italštině a přání štěstí a síly. A tak se nakonec potvrdilo, že nešlo o žádný materiál zabavený údajným překupníkům, ale o humanitární pomoc Itálii. Autor článku označuje Čechy za nesolidární, premiéra Andreje Babiše za populistického autokrata.

Hamáček na Twitteru nejprve uvedl, že šlo o zásah policie proti spekulantům s rouškami. „Na můj popud hejtman Ústeckého kraje ve spolupráci s policií podle krizového zákona zajistil téměř 700 tisíc roušek od firmy, která je měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu,“ napsal ministr vnitra.

Nakonec se Hamáček s čínskou stranou dohodl na tom, že si Česká republika materiál ponechá a Číňané pošlou do Itálie zásilku novou. „Ministerstvo vyjádřilo lítost nad tímto nedorozuměním a s provincií Če-ťiang se dohodne na způsobu vyřešení celé záležitosti,“ uvedl ministr vnitra.

„Nejedná se o gesto evropské politiky, je to velmi ostudný příběh,“ citují italské noviny Lukáše Lva Červinku, který v článku popisuje i to, jakým způsobem ministerstvo nejprve prezentovalo své úspěchy, a až poté Hospodářské noviny zveřejnily pravdu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner