V programu „Večer s Vladimírem Solovjovem“ řekl politolog Jevgenij Satanovskij, že válka, která teď na Ukrajině ustupuje, ještě neskončila. Všechno je teprve začátek. A mnoho zemí Evropy se zapojí do nepřátelských akcí.
Proč je politolog tak pesimistický? Vychází z toho, že druhá světová válka byla důsledkem výsledků té první světové války, takže zase výsledky té druhé dávají předpoklady pro možnost dalšího konfliktu. Na jeho myšlenky upozornil web Politexpert.net.
Podle Satanovského je možno takové předpoklady vidět ve vztazích mezi Kyjevem, Varšavou a třemi pobaltskými republikami. Dnešní Donbas považuje za frontu nové války v Evropě. Podle jeho názoru začínají procesy, které by mohly vést k dalšímu obecnému konfliktu. Vidíme (podle něj), jak se Polsko aktivně zapojilo „do přepisování dějin druhé světové války“ (to je teď oblíbené téma Kremlu).
Politický myslitel v linii současné ruské propagandy říká, že se teď útočí na Rusko kvůli podepsání Paktu Molotov-Ribbentrop a zapomíná se, že mezi Varšavou a Berlínem byla podepsána stejná smlouva o neútočení. Pouze se ten dokument nazýval „Prohlášení o nepoužití síly mezi Německem a Polskem“ a byl podepsán v roce 1934. (Polsko si ovšem s Německem nerozdělovalo napůl území Sovětského svazu, dodejme pro jistotu.)
Ukrajina údajně dělá to samé. Dokud byly vztahy mezi bývalými republikami SSSR dobré, nebyly ze strany Moskvy žádné stížnosti. Teď se tam ale šíří mýty o příslušnících NKVD oblečených do uniforem banderovců a střílejících Židy. Ve skautských táborech se cvičí militanti. Nikdo nezakazuje internetové stránky o Banderovi.
Podle Jevgenije Satanovského Rusko před těmito „machinacemi“ zavíralo oči, protože „jsme byli údajně přátelé“. Polsko, stejně jako Ukrajina, si prý nemají na co stěžovat, protože se po druhé světové válce rozrostly na území, „o kterých se jim nikdy předtím nesnilo“.
Satanovskij tvrdí, že Rusko by mohlo vyvolat otázku legitimity nejen Ukrajiny v rámci jejích současných hranic, ale také samotného Polska.
Autor článku na Politexpert.net Sergej Nikoforov ale připomíná, že i u lidí, kteří se považují za odborníky, je potřeba s tím předpovídáním válek postupovat poněkud opatrně. Situace se mění a lidé a jejich názory také. „Stačí uvést příklad francouzského historika Philippe Fabryho, velkého milovníka předpovídání nejrůznějších válek. Protože toto je náš současník a jeho díla se často objevují na internetu, můžete sledovat jeho předpovědi, abyste se ujistili o marnosti takových pokusů.“
Před lety tvrdil, že v říjnu 2018 Rusko obsadí pobaltské státy a NATO v reakci na to zmobilizuje v Polsku síly rychlé reakce. „Od prosince 2018 do března 2019 mělo v Evropě dojít k velkému kybernetickému útoku, v důsledku čehož měla být zničena infrastruktura Německa a Polska. To je jen část jeho fantazií, ve kterých má všechno skončit zhroucením Ruska a Číny v roce 2024.“ Minulý rok mělo Rusko začít válku s NATO.
K tomu můžeme dodat, že se snad politolog mýlí, ovšem je zajímavé, s jakým zaujetím jeho vývody někdo poslouchá a jaké argumenty tam padají.