Světové fórum o holokaustu nezmínilo pakt Stalina s Hitlerem. Spolupořadatel se omluvil

Yad Vashem

Putinův spřízněnec, prezident nadace Světového fóra o holokaustu Moše Kantor | FOTO: Yad Vashem

Světové centrum pro výzkum holokaustu Yad Vashem lituje, že na Světovém fóru o holokaustu nepadla zmínka o paktu Stalina s Hitlerem. Nedostatků, které tuto Kremlem ovlivněnou akci charakterizují, je ovšem více.

Na Světovém fóru o holokaustu, které se konalo v lednu v Jeruzalémě, nepadla ani zmínka o paktu Stalina s Hitlerem, jímž de facto začala II. světová válka. Světové centrum pro výzkum holokaustu Yad Vashem, které toto mezinárodní setkání u příležitosti 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim spolupořádalo, se nyní, 14 dnů po této události, omluvilo „za řadu nepřesností“. Informoval o tom německý list židovské komunity Jüdische Allgemeine.

Krátké filmy promítané hostům ze 40 zemí, kteří na předmětnou událost přijeli, uváděly jistá historická fakta „jednostranně a neúplně, “ napsal šéf Světového centra pro výzkum holokaustu Yad Vashem Dan Michman historikům s tím, že ony chyby neodpovídaly jinak obvyklému přístupu Yad Vashem. Jednou z takových chyb bylo i nezmínění paktu Stalina s Hitlerem, uvedl Michman.

V důsledku tohoto paktu o neútočení mezi nacistickým Německem a ruským impériem (tzv. Sovětským svazem) ze srpna 1939 bylo rozděleno Polsko na dvě sféry vlivu. Rudá armáda začala obsazovat východní část Polska dva týdny po vpádu německých jednotek do jeho západní části. Michman kromě toho uvedl na pravou míru i chybné mapy, které pořadatelé během vzpomínkové slavnosti prezentovali. „Neukazovaly skutečné hranice mezi Polskem a jeho sousedy a neoznačovaly koncentrační tábory jako vyhlazovací.“

Světové fórum o holokaustu založil a financuje ruský podnikatel Moše Kantor, který má blízko k ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, provázela kritika už 23. ledna, to zejména z polské strany.  Vedoucí Muzea Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) Piotr Cywinski označil založení zvláštní vzpomínkové události v Izraeli za provokativní a nezralou.

Zmíněný Rus Moše Kantor, jenž je prezidentem Evropského židovského kongresu, se už po několik let pokouší prosadit své fórum jako alternativní vzpomínkovou slavnost k aktu, který se koná 27. ledna přímo v Osvětimi, upozornil Cywinski v listu Times of Israel.

Nejvíce se tyto pokusy Kremlu ohýbat výklad dějin projevují na polské straně. Prezident Andrzej Duda byl na Kantorovo fórum v Izraeli pozvaný, ale – narozdíl od zástupců čtyř vítězných mocností – nedostal možnost promluvit na hlavní slavnostní události. Duda v reakci na Světové fórum o holokaustu nejel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner