Světu, tedy i nám, vládnou velcí hráči, ale ne zrovna ti z tajemných konspirací

Ilustrační foto. (Pixabay/stevepb)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/stevepb

Velkými hráči, tak sami sebe nazývají nejvlivnější zákulisní manipulátoři. Jsou jich celá hejna a vyskytují se po celém světě. Dělí se na různé kategorie, od těch lokálních až po ty opravdu globální borce s obrovskými možnostmi a zdroji. Často žijí dva životy, jeden ten viditelný a zcela legální, a pak druhý za oponou, v němž míchají karty a hrají svoje velké hry.

Tyto úvahy nejsou žádnou konspirací o spiknutích cynických boháčů. Oni totiž reálně existují, tedy ti, pro něž kapitál nemá žádné hranice a ani žádné etické mantinely. Svět se mění. Nenasytní vlkodlakové zažívají zlaté časy, a s rostoucím bohatstvím roste i jejich vliv a moc.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Odkud se berou a co vlastně chtějí? Rekrutují se z prostředí, v němž se hodnota lidí řídí jediným parametrem, a sice tím, kolik kdo vydělává peněz, a je zcela jedno jak, třeba i ve virtuálním prostředí. Neberou ohledy na nikoho a na nic. Chtějí všechno a nejlépe hned. Často jsou to korporátní sociopati s nulovou empatií a pokorou. K jejich hře patří plošné využívání či spíše zneužívání všeho a všech.

Nemají nikdy dost. Politika je nezajímá, pokud ovšem nemůže být zdrojem zisku. V tom případě se na ni vrhnou jako na kořist. Žádné hodnotové pojetí politiky, jakož i společnosti ve všech jejích vrstvách vůbec neřeší. Lidská a občanská práva jsou podle nich jen pro bezvýznamné slabochy, je to jenom zdržuje od dalšího profitu. Stejně tak hledí na ochranu menšin, podporu nemohoucích a principy sociální solidarity, jakož i na péči o krajinu či klimatické změny. To jsou pro ně zbytečné náklady navíc. Pouze v rámci vlastního marketingu jsou schopni sehrát roli jakože filantropa a dokonce spasitele, ale hned za rohem z toho musí koukat budoucí profit. Lžím říkají eufemisticky alternativní fakta. Pravda podle nich neexistuje. Pravdu má v jejich světě jen vítěz, tedy oni. Imperativy o Boží spravedlnosti se těchto bezvěrců během jejich pozemských životů vůbec nedotýkají.

Inspirace pro své rejdy hledají v globálním světě. Líbí se jim autoritativní režimy, kde se s tím nijak nemažou. Fascinuje je propojení nové destruktivní osy zla na trase Čína-Írán-Rusko-Turecko. Velmi rychle pochopili, jak velkým zdrojem moci a peněz je nadvláda nad informacemi, které tečou ve všech sociálních sítích a komunikačních kanálech. Příkladem může být společnost SCL Group (Strategic Communications Laboratories Group) amerického finančníka Roberta Mercera, který je společně se Stevem Bannonem právem považován za stvořitele politické dráhy Donalda Trumpa. Jeho firmy dokázaly zpracovávat miliony údajů ze sociálních sítí k datovým analýzám, jejichž výsledkem byla strategická komunikace ve volebním procesu. Šlo pak o cílené ovlivňování voličů za použití dezinformačních kampaní a manipulací. Tyto služby použil i hlavní stratég brexitu Dominic Cummings v roce 2016 prostřednictvím dceřiné společnosti SCL Group Cambridge Analytica. Ta se pak nechvalně proslavila masivním ukořistěním soukromých údajů na facebooku.

Nástroje uchvácení moci, vlivu a peněz se modernizují a dostávají až orwellovskou podobu. Velcí bratři mají oči všude. Social screening má různé podoby. Od situací, kdy korporace prověřují svoje zaměstnance (a to i v době, kdy jsou ve svém soukromí), až po děsivé čínské modely, kdy represivní stát sleduje všechny a všechno, zejména minoritní etnika a kritiky režimu. Dva základní nástroje cílených manipulací se nezměnily, je to stále strach a lež, ale zásadně se změnily způsoby použití. Velcí hráči vítězí a roste jim již tak nafouknuté sebevědomí. Mohou skoro vše, neboť v jejich vnímání vztahů ve světě je všechno jen otázkou ceny.

Jak se tomu dá čelit? Je jediný způsob – nenechat se koupit či lapit, používat kritické myšlení, neztratit víru a nemlčet. Zlo metastázuje vždy, když ostatní mlčí, to je totiž ten často nepřiznaný způsob pasivní spoluviny. A platí to beze zbytku i u nás. Stačí si dosadit osoby a obsazení ve hrách našich domácích „velkých hráčů“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]