Svoboda navrhoval opatření proti druhé vlně koronaviru. Hřib byl proti

Bohuslav Svoboda (Zbyněk Pecák)

Bohuslav Svoboda | FOTO: Zbyněk Pecák

Lékař a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) navrhl na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města bezplatné očkování pro obyvatele Prahy. Opatření by podle něj mohlo zmírnit i případnou druhou vlnu epidemie nemoci COVID-19. Jak po jednání uvedl, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s užším vedením radnice se postavili proti, když návrh opatření de facto ignorovali.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Již před začátkem koronavirové krize jsem upozorňoval vládu České republiky na nutnost přípravy krizového plánu před možnou pandemií,“ uvedl Svoboda. Narážel na skutečnost, že jako poslanec navrhl na jednání Sněmovny zařazení mimořádného bodu ‚Informace vlády ČR k opatřením souvisejícím se šířením koronaviru‘, ale přes vládní většinu podpořenou komunisty to neprošlo. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) navíc následně argumentoval tím, že ochranných pomůcek je dostatek. Jak se ale záhy ukázalo, realita byla zcela odlišná.

Ve stejném duchu podle svých slov žádal ve čtvrtek primátora Hřiba, aby se Praha připravila na případnou další vlnu epidemie koronaviru. „Jedním z účinných a efektivních nástrojů, jak případnou druhou vlnu zmírnit, je jednoznačně proočkovanost obyvatelstva. Tyto znalosti patří k základním vědomostem studenta prvního ročníku medicíny. Pražanům bychom tím vyslali jasný signál, že se mají chovat zodpovědně a že mají v tomto zodpovědném chování naši podporu. Obyvatelé Prahy patří totiž z hlediska možné nákazy k nejrizikovějším skupinám, neboť území Prahy mívá nejvyšší počet nakažených kvůli vysoké kumulaci obyvatel,“ uvedl docent Svoboda v komentáři, který poskytl deníku FORUM 24.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nikterak přitom nezastíral, že ho následná reakce zaskočila: „Primátor Hřib, i když vystudovaný lékař, a s ním i celá magistrátní koalice toto mé varování opět ignoruje a opoziční návrh odmítla. Takové rozhodnutí považuji za krajně nezodpovědné,“ uzavírá.

Aktuálně začal Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) pracovat na vývoji vakcíny přímo proti onemocnění COVID-19. Především ale vakcínu usilovně vyvíjejí týmy vědců v Evropě, Asii i ve Spojených státech. Světová zdravotnická organizace (WHO) ovšem v současnosti počítá s tím, že očkovací kampaň bude moci začít nejdříve za rok.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články