Svoboda nebyla vždy samozřejmostí, připomíná v klipu Marek Ztracený

Eric Drooker

Jeden z nejpopulárnějších zpěváků současnosti představil nový klip. Na tom by nebylo nic výjimečného, kdyby se Marku Ztracenému nepodařilo skvěle ukázat, že bychom neměli zavírat oči před tím, co se v naší zemi dělo za minulého režimu.

Píseň “Naše cesty” by mohla být klasickou baladou o problémech zamilovaného páru. Tím, že k ní vznikl tak působivý videoklip, však zasáhne mnohem víc posluchačů i uživatelů YouTube. Ztracený se totiž pustil na tenký led, který se v současné společnosti stále více prolamuje. Nepřikrášlená vzpomínka na krutost a bezcitnost komunismu totiž není pro některé lidi přijatelná.

Zpěvák příběh ke své písni umístil na Šumavu, kterou považuje za nejkrásnější místo v naší zemi. Právě v okolí Železné rudy, kde Ztracený vyrůstal, se mnohokrát někdo pokusil ilegálně překročit státní hranici. O tom vypráví i klip, v němž se objevilo několik populárních herců. Kromě Matouše Rumla také Michal Dlouhý, Patricie Pagáčová (Solaříková) nebo Robert Jašków.

V roce třicátého výročí od pádu komunismu v naší zemi nabízí Marek Ztracený vzpomínku na dobu, do níž bychom se rozhodně vrátit nechtěli. V závěru klipu totiž zazní velmi nepříjemná pravda: “Tento příběh je věnovaný těm, kteří takové štěstí neměli. V minulém režimu vyhaslo při útěku za svobodou stovky životů. Další tisíce dopadených bylo mučeno, ponižováno a zničeno. Kvůli pár metrům. Svoboda nebyla vždy samozřejmostí.”

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]