Svoboda slova neznamená svobodu zlého lhaní

(Jan Šibík / FORUM 24)

FOTO: Jan Šibík / FORUM 24

Dezinformátoři soustavně naříkají, že jim stát bere svobodu slova. Jako příklad uvádějí vypnutí proruských dezinformačních serverů po útoku na Ukrajinu. Jenže tehdy nešlo o omezení svobody slova, ale o zcela legitimní omezení lživé ruské propagandy. Problémem naopak je, že parlament dosud nepřijal potřebné zákony, které jsou pro zamezení šíření lží nutné. Kyberprostor se stal válčištěm. Putin prohlásil, že válčí nejen proti Ukrajině, ale také proti NATO, a dezinformace se staly zbraní této války. Války, ve které se musíme bránit, protože dezinformace rozkládají naši společnost a ohrožují demokracii.

Dezinformátoři obvykle plácají, že mají pouze jiný názor. Výroky, že Země je placatá, ve vakcínách proti covidu jsou čipy a Ukrajina ohrožovala Rusko bojovými netopýry nakaženými umělými viry, nejsou ovšem názory, ale nepravdivé skutkové výroky. Podobně jako 1 + 1 = 3.

Názor je výrok „veverka je roztomilá“. Výrok „veverka je had“ je žvást, lež či dezinformace. Zastánci hypotézy o ploché Zemi jsou neškodní blázni, lži o covidu a ruské agresi jsou extrémně nebezpečné. Nesmysly o škodlivosti vakcín stály tisíce lidských…

 

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články