Svobodní Rusové podporují vyřazení ruských a čínských firem z tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny

Jaderná elektrárna Dukovany (ČTK)

Jaderná elektrárna Dukovany | FOTO: ČTK

Neformální Sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Ildar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení i s dalšími opozičními ruskými skupinami. Přinášíme text jejich posledního prohlášení.

Horní komora Parlamentu České republiky Senát bude ve středu 21. července projednávat návrh Nízkouhlíkového zákona neboli také tzv. Lex Dukovany. Senátoři by měli po dohodě vlády a opozice vložit do zákona pojistku, která by znemožnila ruským a čínským firmám účast v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Máme neblahé podnikatelské zkušenosti z Ruské federace a také ze spolupráce s ruskou státní společností Rosatom.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Proto se domníváme, že zákon by měl vyřadit Rusko z případné dostavby i další české jaderné elektrárny v Temelíně a výstavby dalších. Hlavními důvody jsou netransparentnost podnikatelského prostředí a v Rusku všudypřítomná masivní korupce.

Typická pro Rosatom je celková neprůhlednost. Přístup k tendrům je pro cizí dodavatele uzavřen procedurou licencování. Získání licence pro spolupráci s nimi není jednoduchá ani levná procedura. „Moje bývalá společnost Ecoprog, která se úspěšně zabývala bezpečnostními technologiemi, než ji ruský stát zlikvidoval, takovou licenci získala, ale korupční bariéru pro účast v projektu Novovoroněžské jaderné elektrárny nemohla za žádnou cenu prolomit. Hodně cest, jednání, zprostředkovatelé, velké výdaje a žádný výsledek. Takže mne to nakonec přestalo bavit,“ uvedl ruský podnikatel Vitalij Ginzburg žijící nyní v České republice.

Je třeba si uvědomit, že ruské státní a polostátní firmy včetně Rosatomu jsou ve skutečnosti řízené mafii a zločineckými strukturami a jsou silně zkorumpované. Pak není divu, že v čele této společnosti jsou velmi dobře zajištění lidé, jejichž majetek včetně zahraničního však vůbec neodpovídá jejich oficiálním příjmům. Ovšem v Rusku to nikoho nezajímá.

Dalším velkým problémem by mohlo být financování. Například Maďarsko začne splácet ruské straně reaktor v Paksi v roce 2026 bez ohledu na to, zda již bude první reaktor dokončen. A jelikož se dosud nezačal stavět, tak je jasné, že nebude.

A stejně tak by měla být z české jaderné energetiky vyloučena i Čína, která je rovněž pro Českou republiku bezpečnostním rizikem.

Za neformální sdružení Svobodných Rusů v České republice

Vitalij Ginzburg, Ildar Gareev

Kontakt:

Mgr. Jan Ziegler,

mediální zástupce

tel. 724 274 419

email: [email protected]

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]