Svrhne Babiš vlastní vládu už na podzim? Prý to plánuje

ČTK/Šulová Kateřina

Andrej Babiš čeká na vhodnou chvíli, kdy vystartuje po ještě větším dílu moci. | FOTO: ČTK/Šulová Kateřina

Vládu většinou svrhává opozice, ale tentokrát se možná dočkáme něčeho nového a povalí ji jeden člen koalice. Tím je ANO vicepremiéra Andreje Babiše. O tom má informace internetový portál neovlivni.cz. Sabina Slonková ve svém článku píše: „‚Reálně uvažuje o tom, že by na podzim vypověděl koaliční dohodu. Jako argument chce použít přípravu státního rozpočtu, kdy je zjevné, že se se sociálními demokraty neshodne. Chce to postavit tak, že on šetří a oni marnotratně rozhazují, popsal Babišovy plány jeden z politiků, který o tom s lídrem ANO mluvil.“
Paní Slonková má nepochybně své zdroje, které jí tuto verzi potvrzují. I bez toho ale platí, co je dávno jasné. Babiš považuje tuto vládu za pouhý předstupeň k tomu, aby si instaloval vládu vlastní. Bude pro něj výhodné vyvolat volby v okamžiku, kdy jeho preference budou dostatečně vysoké. Neměl by příliš otálet, protože jeho charisma začíná vadnout. Nedaří se výběr daní, na setkání se starosty si uřízl ostudu, protože nebyl schopen odpovědět na žádnou otázku, problémy už nestačí tutlat ani média, která si koupil. Potřebuje tedy jen nějakou záminku, aby mohl s touto vládou skončit a vyvolat předčasné volby.
Co by potom udělal prezident Zeman? V MF Dnes řekl: “Kdyby mi pan Babiš řekl, že má parlamentní většinu, nu tak bych byl povinen ho jmenovat ministerským předsedou.“ To je legrační. Povinen by samozřejmě nebyl. Povinen je jmenovat profesory, co mu navrhnou, a dodnes to nepochopil. Ale aspoň máme jasno. Takže na volby by se netlačilo. K čemu volby, kdyby si Babiš sehnal podporu ve Sněmovně, voleb netřeba.

A pak vesele vládnout…
Pak bychom si užili vládnutí ničím neomezovaného tandemu Zeman – Babiš, což jsou lidé, kteří se skutečně nezatěžují nějakými překonanými ústavními zvyklostmi. Babiš by si mohl stát řídit jako firmu, tedy svou vlastní, Zeman by mohl realizovat některé své projekty, třeba ještě více pěstovat slovanskou vzájemnost, především pokud jde o lásku k Rusku. Na budování kanálů napříč republikou by nedošlo, protože na takové fantasmagorie nebude naštěstí čas ani nebudou peníze.
Je něco, co by mohlo Babiše, který si může koupit (téměř) cokoliv a kohokoliv, zastavit? Je to úplně jednoduché. Nežijeme v žádné diktatuře, takže ambiciózního miliardáře zastaví ze dne na den hlasy voličů, pokud budou voliči chtít. Proti Babišovi hraje čas. Čím déle bude vystaven zrakům veřejnosti, tím hůře pro něj. Dobře věděl, proč si koupil několik médií. Ta mohou jeho sestup zpomalit. Jak by mohl vyprávět Jiří Paroubek, stačí pár měsíců navíc a z „presumptivního premiéra“ je legrační politický důchodce.
Takže až na podzim přijde Babiš s tím, že jeho svědomí nesnese návrh státního rozpočtu, bude jasné, o co jde. O moc. Čeština je v tomto roztomilá. Hodně moc půjde o moc. Babišovu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner