Švýcarská neutralita možná skončí. Sílí hlasy po pomoci Ukrajině

Švýcarsko blokuje například vývoz munice pro systémy Gepard. Možná však svůj zákaz zruší. (Guido Radig, wikimedia, CC BY 3.0)

Švýcarsko blokuje například vývoz munice pro systémy Gepard. Možná však svůj zákaz zruší. | FOTO: Guido Radig, wikimedia, CC BY 3.0

Švýcarsko možná vzdá dlouhodobého statusu neutrality a povolí vývoz zbraní na Ukrajinu. O tom, že se zástupci vojensko-průmyslového komplexu snaží dotlačit politiky k patřičnému rozhodnutí, píše agentura Reuters. Podle ní se ve prospěch Ukrajiny mění i celková nálada ve švýcarské společnosti.

„Neměli bychom mít právo veta, abychom zabránili ostatním pomáhat Ukrajině. Pokud to uděláme, podpoříme Rusko, které není neutrální. Jiné země chtějí podpořit Ukrajinu a udělat něco pro bezpečnost a stabilitu Evropy. Nedokážou pochopit, proč Švýcarsko by mělo říci ne,“ odůvodnil Thierry Burkart, vůdce středopravé FDP, proč vládě předložil návrh na povolení reexportu zbraní do zemí „s podobnými demokratickými hodnotami, jako vyznává Švýcarsko.

Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Výzvy evropských zemí, aby Švýcarsko povolilo reexport některých zbraní na Ukrajinu, sílí kvůli sílící ruské ofenzívě, což přimělo dva parlamentní bezpečnostní výbory, aby doporučily pravidla obchodu se zbraněmi uvolnit.

Švýcarské rozhodnutí neposkytovat zbraně válčícím zemím platí již od roku 1815. V současné době má Švýcarsko navíc ještě speciální embargo na prodej jakýchkoliv zbraní Ukrajině i Rusku.

„Chceme být neutrální, ale jsme součástí západního světa,“ dodal Burkart.

Reuters upozorňuje, že nedávný průzkum veřejného mínění, který uskutečnila sociologická společnost Sotomo, ukázal, že 55 % Švýcarů povolení k reexportu zbraní na Ukrajinu podporuje.

Martin Griffiths (UN Geneva, se souhlasem)

Téma v současné době rozděluje pravicovou Švýcarskou lidovou stranu (SVP), jež je největší stranu v dolní komoře parlamentu, a důrazně hájí tradiční neutralitu. „Povolení dodávek zbraní do země zapojené do ozbrojeného konfliktu zničí základy míru a prosperity v naší zemi,“ řekl například poslanec této strany David Zuberbühler.

Jiný člen strany, Werner Salzmann, však s takovým tvrzením nesouhlasí a vyjádřil obavy z vedlejších škod, které švýcarskému obrannému sektoru přinesla politika neutrality.

A ani průmysl nezůstává v této otázce stranou. „Někteří naši členové ztratili kontrakty nebo již ve Švýcarsku neinvestují kvůli současným omezením. Současná situace oslabuje naši bezpečnostní politiku, podkopává důvěryhodnost naší zahraniční politiky a poškozuje naše společnosti. Je čas na změnu,“ řekl Stefan Brupbacher, ředitel průmyslové asociace SwissMem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články