Švýcarský Nejvyšší soud: Rusko odškodní Ukrajinu za zabavenou společnost Ukrnafta

Ukrnafta slaví. Švýcarský nejvyšší soud jí přiřkl desítky milionů dolarů, ilustrační foto  (FB Ukrnafta)

Ukrnafta slaví. Švýcarský nejvyšší soud jí přiřkl desítky milionů dolarů, ilustrační foto | FOTO: FB Ukrnafta

Arbitrážní cena za vyvlastnění investic na Krymu zůstává platná švýcarský Nejvyšší soud zamítl dovolání Ruské federace.

Rusko musí zaplatit odškodné 44 milionů dolarů ukrajinské společnosti Ukrnafta. Rozhodl o tom Nejvyšší soud Švýcarské konfederace. Nejvyšší švýcarská instance zamítla 12. prosince 2019 stížnost Ruské federace na rozsudek Ženevského rozhodčího soudu. Zprávu o tom přinesl server Ukrinform i společnost Ukrnafta.

Rusko se podle mluvčího zmíněné ukrajinské petrochemické a plynárenské společnosti pokoušelo předmětnou stížností dosáhnout zrušení rozsudku z 12. dubna 2019, který Rusku nařizuje vyplatit odškodné ve výši bezmála 44 milionů dolarů. Rusko kromě toho musí uhradit také výlohy na soudní proces ve výši 155 000 švýcarských franků (157 000 USD).

Společnost Ukrnafta viní Rusko z promarněných investic na základě toho, že jeho armádní síly zabavily centrálu této společnosti  a jejích 16 čerpacích stanic na Krymu, čímž ruské okupační síly vyvlastnily investice Ukrnafty. Rusko za to podle verdiktu soudu nese odpovědnost a musí vyplatit odškodné v souladu s dohodou o ochraně investic mezi Ruskem a Ukrajinou z roku 1998.

Je to již podruhé, co se Kreml v tomto sporu neúspěšně pokusil zvrátit původní rozsudek. V aktuálním případě Nejvyšší soud Švýcarské konfederace zamítl stížnost Ruska na příslušnost Ženevského rozhodčího soudu.

Spor je i drobným vítězstvím ukrajinského státu, jehož koncern Naftogaz kontroluje 50 procent a jednu akcii Ukrnafty. Ze zbývající bezmála poloviny náleží 42 procent akcií firmám skupiny „Privat“ Ihora Kolomojského.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]