Symbolem absurdity vyšetřovací komise k OKD je účast Václava Klause ml.

Václav Klaus mladší (ČT)

Václav Klaus mladší | FOTO: ČT

Vyšetřovací komise k OKD je vrcholem řádění babišovských Nových pořádků, které chtějí zamést s tím hrůzostrašným režimem tradičních politických stran. Protože je to ale komise parlamentní, tak se tu potkávají zástupci nových stran, které vzešly z touhy davů po očistě se zástupci stran starých, které tím dostávají férovou možnost se účastnit na svém hanobení.

Symbolem této absurdity je účast Václava Klause ml., který v této komisi pro vyšetřování Zdeňka Bakaly a hříchů ČSSD zastupuje Občanskou demokratickou stranu.

Václav Klaus ml. je jakožto člen vyšetřovací komise obzvláště zajímavý tím, jak svojí duchovní orientací blízkou Pražskému hradu podporuje Nové pořádky Zemana a Babiše, ale zároveň se k tomu jmenuje „Václav Klaus“, takže člověk musí neustále myslet na to, co by se v těch „Starých pořádcích“ dalo ještě všechno vyšetřovat.

Ekonomický analytik Miroslav Motejlek nedávno o Václavu Klausovi ml. napsal:

„Ještě, že má poslanec Klaus tatínka. Když dostal na začátku roku 2014 Václav Klaus mladší padáka v PORGu, postaral se o něj jeho otec. Na trh s kůží nešel. Bývalý prezident ho zaměstnal ve svém Institutu Václava Klause, který dominantně financuje PPF banka a také exprezidentem amnestovaná osoba. Měsíčně bylo VKml v letech 2014 až 2017 v průměru vypláceno přes 100 tisíc korun měsíčně. Dnešní poslanec za ODS začínal jako manažér, později se stal odborným konzultantem. Je to trochu ostuda, když se ve svých 45 letech plus neobejdete několik let bez finanční podpory otce, potažmo Petra Kellnera.“

Podnikatel Zdeněk Bakala (ČTK)

K tomu je třeba dovysvětlit ten komický původ peněz. Jedním z prvních tajemství zázračného zbohatnutí Petra Kellnera až na úroveň dolarového miliardáře je totiž prostě to, že mu Václav Klaus starší kdysi de facto předal Českou pojišťovnu. A protože je Kellner slušný člověk, tak v zámku na Hanspaulce mohou sedět otec a syn Klausové a bádat nad výhodami národních států, bojovat proti Evropské unii a za tradiční rodinné hodnoty.

Vyšetřovací mánie, na které staví svoji politiku Andrej Babiš, pokud není zrovna on sám vyšetřován, vznikla z antikorupčního tažení, na němž se dříve mocně přiživovala ČSSD. Ta se snažila mermomocí zničit Nečasův kabinet jeho neustálým vykreslováním jako doupěte korupce. Sama sobě si tím kopala hrob a pouze pomohla revolučním silám, jako je hnutí ANO a Pirátská strana. Možná si mohli v Lidovém domě vzpomenout, u kterých velkých privatizačních kauz se sami objevili. S jistou škodolibostí bychom sociálním demokratům vyšetřování OKD, mohli i přát, protože právě za jejich vlády došlo k údajně nevýhodnému prodeji akcií.

Jenže tento revoluční styl vyšetřování nelze přát České republice. Kromě toho odporného rysu, že tím vítězné politické síly pokořují síly poražené a fakticky nastolují diskontinuitu politického uspořádání v naší zemi (Nové a Staré pořádky), tak především velmi nedobrým způsobem tlačí ke zdi nezávislé soudce, kterým prezentují, jak se teď má soudit: Podle logiky výběrového vyšetřování a souzení, kde je třeba vědět, kdo je na straně vítězů a kdo na straně poražených. Orgány činné v trestním řízení dostávají na vědomí, že nyní se budou soudit kauzy spojené s ČSSD, protože ta je na kolenou. To je smysl vyšetřovací komise k OKD.

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Naopak tu nevznikne žádná vyšetřovací komise ke kauze nedokončené privatizace Unipetrolu, při které královsky zbohatl předseda vlády. No prostě proto, že je to předseda vlády. A kdo mu dal na hraní největší petrochemickou firmu, aby si z ní mohl vytahat, co se mu líbilo? Inu náš současný prezident, který tak volá po zavření Zdeňka Bakaly. To by byla potrava pro nějakou hezkou vyšetřovací komisi. Co říkáte, Piráti? Tady by se dalo vyšetřovat a vyšetřovat až do aleluja.

Na konec jedna poznámka k samotné privatizaci.

Privatizace byl proces fundamentální reformy ekonomického systému. Vznikl proto, že předchozí systém státního monopolu na vlastnictví celé ekonomiky totálně zbankrotoval, protože byl postavený na idiotské koncepci marxismu-leninismu. To, že se dostaly podniky do soukromých rukou, bylo strategickým politickým cílem a byl to cíl legitimní a podpořený většinovou vůlí obyvatelstva k návratu do normálních západních poměrů. Tento proces musel mít logicky i své stinné stránky, nicméně povedl se překvapivě dobře. Jeho důsledkem je ohromný ekonomický vzestup České republiky, z něhož postupně profituje prakticky celá společnost.

I proto je vlastně absurdní, když jedním z vyšetřovatelů Sobotky a Bakaly je Václav Klaus ml., jehož otec odprodával prvních 13 procent akcií OKD. Ale dejme tomu, že v té komisi má možnost sledovat chování ostatních. Ale ten komický rozměr prostě nelze nevidět.

Vyšetřování OKD v současné sněmovně je politicky účelové šou, které se hodí Babišovi, Zemanovi a Pirátské straně. Mohli bychom si vybrat třeba dalších deset nebo i dvacet velkých kauz, které by se daly také takhle zneužívat, a to vždy podle klíče, koho chceme právě potápět před zraky veřejnosti.

Normální země má ústavní instrumenty pro řádné vyšetřování a proto nepotřebuje revoluční výbory, jejichž pravým cílem je potlačování politických odpůrců a účelové divadlo pro veřejnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]