Jak symbolické pro dnešní dobu. Premiér Babiš nominoval na post vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helenu Válkovou, dlouholetou členku KSČ, která i dnes projevuje pro její následovníky značnou slabost. Dostala náplast za věrné služby, přestože ji šéf ANO před časem potupně odepsal.
[ctete postid=“246566″ title=“Rotace kádrů ve vládě. Brabec už nestačí, nastupují Babišovi nejvěrnější oblíbenci“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/10/Babiš-Ťok-Brabec-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš oznámil, že v rámci obměny kabinetu navrhl dva nové místopředsedy “ permalink=“https://forum24.cz/rotace-kadru-ve-vlade-brabec-uz-nestaci-nastupuji-babisovi-nejvernejsi-oblibenci/“]246566[/ctete]
Andrej Babiš navrhl vládě bývalou ministryni spravedlnosti a současnou poslankyni ANO Helenu Válkovou jako novou zmocněnkyni pro lidská práva. Dosud ji od loňského června vykonávala nominantka ČSSD Martina Štěpánková, která bez udání důvodu rezignovala koncem března. Jak vidno, sociální demokracie o tento post evidentně nestojí. Co tento personální tah znamená?
Marketingová tvář ANO
Odhlédněme nyní od výkonu vládního zmocněnce, v jehož gesci jsou otázky ochrany lidských práv a základních občanských svobod. Agenda je to poměrně rozsáhlá, nicméně často se překrývá s prací jiných vládních rezortů, zejména ministerstva práce a sociálních věcí nebo spravedlnosti. Souvisí s činností Rady vlády pro lidská práva, jíž předsedá premiér, a zmocněnec je její výkonný místopředseda.
Rada pod Babišovým vedením příliš nefunguje, nicméně v této souvislosti je podstatná symbolická rovina nominace Heleny Válkové, vyvolávající kontroverze.
Válková byla jednou z billboardových tváří ANO, která pomáhala v rozjezdu protestního hnutí v roce 2013. Dnes už jich příliš mnoho nezbývá. Ale i ona měla namále, aby neupadla v zapomnění, jako řada jejích kolegů.
Problémy na ministerstvu
Od té doby, co šéf ANO přivedl Válkovou do vlády jako „erudovanou“ ministryni spravedlnosti, se potýkala se špatným mediálním obrazem. Na vině byly jednak její osobnostní vady pro výkon této funkce. To se projevovalo špatnou vnitřní komunikací, konflikty s nejbližšími spolupracovníky a chaotickým vedením úřadu.
Brzy se navíc provalil podivný vliv jejího manžela Václava Budinského na chod rezortu. Tento lobbista, který se chlubil kontakty napříč spektrem, zasahoval i do veřejných zakázek rezortu, za což se ministryně dostala pod palbu kritiky.
Problémy však vyvstaly i kolem její minulosti, což je obzvláště závažné právě v dnešních souvislostech. Helena Válková vstoupila v polovině sedmdesátých let do KSČ, kde vydržela do listopadové revoluce v roce 1989. Podle svých slov chtěla zůstat na katedře trestního práva, kde bylo členství ve straně podmínkou.
V letech 1975 až 1988 pracovala jako vědecká pracovnice ve Výzkumném ústavu kriminologickém, který spadal pod Generální prokuraturu. Tento ústav proslul jako dobré bydlo pro prověřené nomenklaturní kádry a členy KSČ většinou už od fakulty. Po pádu komunistického režimu byl spolu s Generální prokuraturou zrušen.
Archivy SNB znají jméno Válková
Deník Lidové noviny zveřejnil týden před jmenováním Sobotkovy vlády tehdy kolující informace, že se Válková měla zaplést s bezpečnostními složkami státu (22. 1. 2014, „Archivy SNB znají jméno Válková“).
V Archivu bezpečnostních složek existuje záznam z 18. května 1978. Pod archivním číslem V1620 se skrývá evidenční karta archivního spisu, jež obsahuje informaci o tom, že Helena Válková byla „rozpracována“ jako adeptka na zaměstnání ve Sboru národní bezpečnosti.
Místem jejího zařazení měla být správa pro politickovýchovnou, vzdělávací a kulturní a propagační činnost federálního ministerstva vnitra (krycí název IX. správa FMV). Ta měla za cíl šířit komunistickou propagandu uvnitř SNB, ale také například vytvářet učební materiály.
Válková nakonec nebyla přijata a jakoukoli spolupráci s SNB popírá. Archivní spis se nepodařilo dohledat, jelikož byl skartován koncem 80. let na Slovensku. Nelze vyloučit, že o ničem nemusela vědět, nicméně pokud se tehdy člověk pohyboval v podobných kruzích, musel se zvýšeným zájmem bezpečnostních složek počítat.
Osudové chyby
Tento případ minimálně ukazuje, že se Válková od samého počátku octla pod průběžným drobnohledem Babišových deníků, které zásadní měrou přispěly k jejímu konci ve vládě. Nespokojenost šéfa ANO s problémy kolem ministryně narůstala a nakonec ji odvolal. Ke zlomu došlo v únoru 2015, kdy Lidové noviny zveřejnily článek „Osudové chyby ministryně Válkové“, působící jako politický nekrolog.
Definitivní ortel následně vynesla Mladá fronta DNES, která oznámila, že Válková ve vládě skončí a šéf ANO očekává její rezignaci. Jak prohlásila sama ministryně, rezignaci neměla v úmyslu a obvinila jeho noviny, že se podílely na její likvidaci. Babiš odvolání Válkové farizejsky vysvětloval tím, že měla mizerný mediální obraz, a kruh se uzavřel.
Ministryni spravedlnosti nahradil její ambiciózní náměstek Robert Pelikán, který však neprojevil tolik houževnatosti a loni se definitivně octl mimo politiku.
Helena Válková nemohla nějaký čas ostudnou popravu skousnout, ale nakonec se pružně přizpůsobila nové situaci. Poté, co se preferenčními hlasy dostala znovu do sněmovny, se zařadila mezi nejoddanější stoupence Andreje Babiše.
Vítána podpora KSČM i SPD
Ba co víc, začaly se v ní znovu projevovat nezapomenuté instinkty minulosti. V rámci interních dohod navrhla významného představitele neostalinistického křídla KSČM Stanislava Grospiče na předsedu Mandátového a imunitního výboru.
Důsledně prosazovala dohodu vládního půdorysu s podporou komunistů. „Kdo podpoří vládu, bude vítán. KSČM je demokratická strana zvolená stejně jako každá jiná,“ uvedla v listopadu 2017.
Šla by však ještě dál. Patřila mezi nejpragmatičtější část klubu ANO, která veřejně přiznala, že by jí nevadila ani spolupráce na bázi tolerance KSČM a SPD Tomia Okamury. „Jde mně o program, stabilní vládu s důvěrou a dodržování principu právního státu, se kterým souvisí i respektování výsledku voleb,“ tvrdila.
Příkladná loajalita
V médiích se Válková často a trpělivě stavěla do role Babišovy advokátky. „Nelze se ubránit důvodnému podezření ze zneužití prostředků trestního práva k oslabení politického soupeře,“ prohlásila na půdě sněmovny a nehlasovala spolu s dalšími členy klubu ANO pro jeho vydání k trestnímu stíhání.
[ctete postid=“246751″ title=“Zeman a Lidové noviny chválí Benešovou. Dříve ji kvůli Tykačovi nazvaly mafiánkou“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/aaa-106-385×230.png“ excerpt=“Prezident Zeman a šéfredaktor Lidových novin Léko chválí Marii Benešovou a připomněli “ permalink=“https://forum24.cz/zeman-a-lidove-noviny-chvali-benesovou-drive-ji-kvuli-tykacovi-nazvaly-mafiankou/“]246751[/ctete]
Nejdále zašla loni v prosinci, kdy tajemně oznámila, že jako advokátka disponuje informacemi, že trestní stíhání premiéra Babiše bude zastaveno. Kvůli mlčenlivosti však neprozradila, odkud to ví. Je velmi podezřelé, že takto vystoupila v době, kdy média propírala skandální okolnosti cesty Andreje Babiše mladšího na Krym. Její slova zatím nebyla naplněna, ale v současné situaci nikdo neví.
Helena Válková je z výše uvedených důvodů pro premiéra Babiše vhodnou volbou na post vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Její minulost jako bývalý aparátčík a evidovaný agent StB neřeší a ocenil příkladnou loajalitu, přestože ji už jednou nedůstojně ponížil. To se v týmu Agrofertu cení.
Nehledě na její budoucí zaměření v úřadu jde jen o další symbolický projev relativizace poměrů v minulém režimu a výsměch všem, jejichž lidská a občanská práva byla v tehdejší době pošlapána.