Syn Kaddáfího Sajf Islám byl v Libyi odsouzen k trestu smrti

Eric Drooker

Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl dnes v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Informovala o tom agentura Reuters. Hrdelní tresty dostalo i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu. Tresty, které vynesl soud v Tripolisu, souvisejí s válečnými zločiny spáchanými během revoluce v roce 2011. Sajf Islám se soudu nezúčastnil, vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Zadržuje ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit.

Soud s celkem 37 představiteli Kaddáfího režimu začal v dubnu loňského roku. Mezi odsouzenými k trestu smrti zastřelením je i bývalý šéf Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí, který čelil obvinění ze zločinů proti lidskosti, a také někdejší premiér Bagdádí Mahmúdí. Proti trestu se podle stanice BBC mohou odvolat. Muži byli obviněni mimo jiné z verbování žoldáků, kteří dostávali libyjské občanství, z plánování a provádění útoků na civilní cíle ze vzduchu, z vytváření ozbrojených skupin či ze střelby do davu demonstrantů.

Ostatní odsouzení dostali tresty od pěti let po doživotí. Byli odsouzeni za zločiny jako jsou vraždy, únosy či zpronevěra, které byly spáchány během revoluce vedoucí ke svržení Muammara Kaddáfího.

Sajfa Isláma povstalci dopadli v roce 2011 při pokusu o útěk. Skupina, která ho zadržuje, neuznává vládu v Tripolisu. Kabinet v libyjské metropoli neuznává ani mezinárodní společenství. Soudní proces v Tripolisu kritizovaly mnohé organizace na ochranu lidských práv.

Sajf Islám je rovněž na seznamu osob hledaných Mezinárodním trestním soudem (ICC), který ho viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Podle prokurátorů se účastnil plánů svého otce „potlačit, a to jakýmkoli způsobem, demonstrace civilistů proti Kaddáfího režimu“.

Libye má nyní dvě vlády a dva parlamenty. Mezinárodně uznávaný kabinet Abdalláha Sáního sídlí spolu s parlamentem zvoleným v loňských červnových volbách na východě země, západ včetně metropole Tripolisu ovládají islamisté. Mocenského vakua v zemi využila skupina napojená na radikály z hnutí Islámský stát, která bojuje za vlastní cíle proti oběma konkurenčním vládám.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]