Syn premiéra Babiše vypovídá ke kauze zavlečení na Krym

Andrej Babiš junior (Pavel Šafr, FORUM 24 / se souhlasem autora)

Andrej Babiš junior | FOTO: Pavel Šafr, FORUM 24 / se souhlasem autora

Premiérův syn Andrej Babiš mladší dorazil kolem čtvrteční desáté hodiny dopolední na policii podávat vysvětlení k případu svého údajného zavlečení na Krym. Tvrdí, že ho tam v roce 2017 nechal proti jeho vůli odvézt jeho otec Andrej Babiš (ANO) proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. Policistům se zatím Babiše juniora nedařilo vyslechnout, protože žije dlouhodobě ve Švýcarsku. Od července je ale v Česku a veřejně vystupuje proti svému otci.

„Já se teď soustředím, nemám komentář. Jsem jinak naladěný, nic nebudu říkat,“ řekl osmatřicetiletý Babiš čekajícím zástupcům médií. „Předpokládám, že určitě,“ odpověděl jeho právník na dotaz, zda jeho klient chce, aby prověřování věci pokračovalo.

Babiš mladší uvádí, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí. Na policii se kvůli tomu obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, letos v únoru ale případ bez výslechu Babiše mladšího odložili s tím, že nešlo o trestný čin ani o přestupek. Na základě aktuálního výslechu rozhodnou, zda budou v prověřování pokračovat.

Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Osmatřicetiletý Babiš mladší nyní prohlašuje, že je psychicky zdravý, že Farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně.

Premiér tvrdí, že syn trpí schizofrenií, a jeho verzi popírá. Také Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo už bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. K této kauze bude Babišův syn vypovídat na policii v pondělí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]