Syna nechtějí kvůli epidemii pustit za umírající matkou. Prý jí zbývá ještě dost času

Ilustrační foto (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Vládní koronavirová opatření zasahují do života každého. Pro ty, kteří mají nemocného někoho z rodiny, jsou ovšem velkým nepřítelem. Své o tom ví i muž z Walesu, kterému nyní zakázali navštěvovat jeho umírající matku. Jak informuje deník Daily Mirror, pečovatelský dům mu oznámil, že jí do konce života zbývají ještě týdny, tudíž za ní momentálně nemůže.

Matka Ryana Mee trpí frontotemporální lalokovou demencí a v pečovatelském domě čeká na odchod z tohoto světa. Za osmašedesátiletou ženou se ovšem nemůže Ryan podívat, jak měl ve zvyku. Velšská vláda totiž ve svém nařízení povoluje návštěvy pouze u těch pacientů, kterým zbývá do smrti pouze pár dnů.

A k těm Gillian Meeová podle informací, které dostal její syn, nepatří. Přitom před dvěma týdny jeho sestře zaměstnanci pečovatelského domu oznámili, aby se „připravila na nejhorší“. Matka prý výrazně zhubla, a to v jejím stavu neznačí nic dobrého.

Eric Drooker

Lékaři však dali Gillian týdny života, ne dny. Kvůli tomu ji tak její děti nemohou navštívit, i když mají čerstvé negativní testy na covid-19. Opatření jsou totiž ve Spojeném království různá a zatímco v Anglii za nemocnými jejich rodina může v posledních týdnech jejich životů, Wales povoluje návštěvy pouze dny před smrtí.

„V pondělí mi manažer pečovatelského domu oznámil, že naše návštěvy nemohou pokračovat, protože maminka není »na konci života«,“ říká Ryan, který si na zákazy osobního kontaktu s nemocnou matkou velmi stěžuje. „Během Vánoc jsme měli povolený videohovor jednou týdně, což však pro ni není dobré, protože má frontotemporální lalokovou demenci a už nekomunikuje,“ vysvětluje.

Ryan Mee už nevěděl, jak dál, proto napsal dopis velšskému ministrovi zdravotnictví Vaughanovi Gethingovi. „Prosím, pomozte mi pochopit, proč takto zacházíte se zranitelnými lidmi v domovech pro seniory s demencí. A proč při dodržování všech preventivních opatření nemůžeme být s naší matkou, když se blíží konec jejího života?“ ptá se zoufalý syn.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články