
Ilustrační foto FOTO: AP Photo / Ghaith Alsayed / Profimedia
FOTO: AP Photo / Ghaith Alsayed / Profimedia


Stovky civilistů měly být povražděny během posledních dnů v návaznosti na vojenské střety mezi vládními jednotkami nového vůdce Sýrie Ahmada Šary a bojovníky náboženské menšiny alávitů, z jejichž řad pochází bývalý syrský prezident Bašár Asad. Úřady jmenovaly vyšetřovací komisi, která má násilností vyšetřit.
Syrské jednotky během posledních dní zareagovaly na útoky ozbrojených skupin z řad alávitů, informovala agentura Reuters. Nejen na severozápadě Sýrie v pobřežní provincii Latákíja, která je považována za baštu přívrženců Asadova režimu, se tak v posledních dnech rozhořely boje mezi vládními bezpečnostními sílami a ozbrojenci loajálními ke svrženému prezidentovi.
Vedle stovek padlých vojáků a ozbrojenců na obou stranách mělo krveprolití ve značném míře zasáhnout také civilisty, zejména z řad zmíněných alávitů, a to včetně žen a dětí. Podle nedělní zprávy syrské Observatoře pro lidská práva se sídlem v Londýně během posledních dnů zemřelo v Sýrii násilnou smrtí více než 1300 osob, z nichž nejméně 830 tvořili civilisté, včetně žen a dětí, na nichž se vojáci mstili.
Britská televize BBC a další západní média uvedla, že se jim tyto údaje zatím nepodařilo nezávisle ověřit. Předpokládá se však, že nynější vlna násilí v Sýrii je nejhorší od pádu Asadova režimu na konci loňského roku.
Vůdce Sýrie Ahmad Šara v neděli v předtočeném projevu v mešitě v hlavním městě Damašku podle BBC poznamenal, že „to, co se v současné době v Sýrii děje, je v rámci očekávaných výzev“. Na masakry civilistů nereagoval, podle agentury Reuters ale jeho úřad během nedělního odpoledne oznámil zřízení nezávislé komise, která bude střety vyšetřovat.
Šara podle Reuters řekl, že vládní síly budou pronásledovat „zbytky“ svržené vlády Bašára Asada a postaví je před soud. „Budeme nadále pronásledovat zbytky padlého režimu. Předvedeme je před spravedlivý soud a budeme nadále omezovat zbraně na stát a žádné volné zbraně v Sýrii nezůstanou,“ řekl.
Podle kurdského velitele Mazlouma Abdiho za násilím na civilistech stály především ozbrojené skupiny podporované Tureckem a islamistickými extremisty. Také úřady v Damašku měly z masových poprav mládeže a krvavých nájezdů na vesnice a města obvinit neukázněné ozbrojené militanty, kteří měli do oblasti přijet na pomoc jejich bezpečnostním silám.
Obyvatelé popisují, že konvoj bojovníků s tanky, těžkými zbraněmi a malými drony vypálil jejich domovy a ničil jejich majetek. Mnoho lidí z měst a vesnic uprchlo do polí, aby zkáze unikli. „Zatím nevíme, kolik lidí bylo zabito, protože se nevrátili domů a neplánují to po několik příští dní,“ řekl Reuters obyvatel jednoho z napadených měst, který si ze strachu před odplatou přál zůstat v anonymitě.