Syrská opozice krátce po zahájení odstoupila z rozhovorů v Astaně

()

Astana 3. května (ČTK) − Zástupci syrských povstaleckých skupin se stáhli z astanských jednání o Sýrii. Protestují tak proti trvajícím bojům ve své zemi, informují zahraniční tiskové agentury. Další kolo rozhovorů, které svolaly Rusko, Írán a Turecko, začalo dnes a mělo se na něm jednat hlavně o ustavení bezpečnostních zón.

„Povstalecká delegace pozastavuje kvůli náletům na civilní obyvatele svou účast na jednáních. Bude v tom pokračovat, dokud útoky v celé Sýrii neskončí,“ sdělili agentuře AFP dva zástupci povstalecké delegace.

Do Astany byl kromě delegací vlády a jejích oponentů přizván i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Opozice vypověděla účast krátce po zahájení jednání o návrhu Ruska na ustavení klidových zón v Sýrii.

Podle navrženého dokumentu mají být tyto zóny v oblastech ovládaných povstalci v provincii Idlib a Homs, a rovněž na damašském předměstí Ghúta a na jihu Sýrie. Rusko si slibuje zklidnění situace, aby se mohli začít vracet uprchlíci.

Kolem vymezených zón mají být podle návrhu zřízena bezpečnostní a pozorovací stanoviště, která budou obsazena jak syrskými vojáky, tak povstalci. Kromě nich by měli být na místě i „vojenské jednotky pozorovatelů“ z nejmenovaných zemí.

Garanty plnění dohody mají být Turecko, které podporuje některé povstalecké skupiny, a dále Írán a Rusko, jež stojí za vládou v Damašku.

V Astaně se letos jednalo už několikrát. Tyto rozhovory jsou považovány za doplněk jednání, která organizuje OSN pod vedením de Mistury. Zatímco OSN hledá politické řešení syrského konfliktu, v Kazachstánu se hovoří hlavně o bezpečnostních záležitostech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]