Systém HIMARS dostal na Ukrajině pomocníka. Dorazily M270 z Británie

M270 MLRS (Public Domain / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

M270 MLRS | FOTO: Public Domain / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Na Ukrajinu dorazily první vícenásobné raketové systémy dlouhého doletu M270. Podle ukrajinských zdrojů se již brzy zapojí po boku amerických HIMARS do bojů proti ruským okupantům. 

„Přišly první MLRS M270. Na bojišti budou HIMARS dělat dobrou společnost. Děkujeme našim partnerům. Žádné slitování s nepřítelem,“ prohlásil na twitteru ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Počátkem června oznámila Velká Británie, že Ukrajině poskytne M270, které dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 80 kilometrů, tedy mimo jakýkoliv dosah ruského dělostřelectva. Na konci června pak norské ministerstvo obrany oznámilo, že podpoří Ukrajinu v získání dalších raketových systémů pro vícenásobné odpálení od Velké Británie a Britům poskytne tři náhradní systémy.

Systémy M270 jsou po výstřelu schopné rychle změnit palebné postavení, a jsou tedy těžce detekovatelné, stejně jako jejich „kolegové“ HIMARS, jichž má Ukrajina v současné době k dispozici dvanáct. A s tím, co umí, se ruští okupanti již detailně seznámili v muničních skladech v Krasném Luhu, Izjumu, Perevalsku, Stachanově, Snijně, Doněcku, Melitopolu a na dalších místech.

()

M270 MLRS neboli Multiple Launch Rocket System je samohybný obrněný salvový raketomet americké výroby. V USA jej začala armáda používat v roce 1980 a postupně jej začaly používat armády Francie, Velké Británie, Itálie, Nizozemska a Turecka. Vylepšené verze M270A1 postupně zařadily do výzbroje i Bahrajn, Finsko, Německo, Izrael, Japonsko, Jižní Korea a Norsko.

Raketomet odpaluje rakety země-země a taktické střely. Náplň obsahuje celkem 12 raket ve dvou blocích po šesti, které dokáže tříčlenná posádka odpálit během 60 sekund. Po vystřelení je prázdný raketový kontejner nahrazen novým. Základní municí je 227mm raketa M26 s dosahem 32 km, která nese takřka 650 kusů submunice M77. Modernizovaná verze M26A1 má dosah 45 km. Raketa M30 má pak dostřel až 60 kilometrů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články