Systém v Žižkovské věži asi nemá zachraňovat, ale uklidňovat  

ceskatelevize.cz

Václav Moravec | FOTO: ceskatelevize.cz

Nedělní diskuzní pořad Otázky Václava Moravce, který je vysílán živě z pražské Žižkovské věže, měl včera nečekané zpestření. Alarm a následnou evakuaci uprostřed přímého přenosu. Moravec výrazně nestandardní situaci ustál s téměř ledovým klidem, a nakonec se vlastně nic nestalo. Ale pojďme to vzít pěkně popořádku.

Attention please, this is a test of voice evacuation systém. Toto hlášení zaznělo včera poprvé asi po dvaceti minutách vysílání OVM přímo do éteru a následně se pořád opakovalo. Nekonečných asi pět minut, během kterých se Moravec i hosté, ekonomové Jan Švejnar a Pavel Kysilka, snažili zachovat klid a pokračovat v debatě. Obojí však výrazně narušovala stále se opakující poměrně hlasitá výzva se zvukovým signálem. Chvilku poté, kdy Moravec z legrace prohlásil, že je nejvyšší čas evakuovat nejen Žižkovskou věž, ale zjevně i Evropu, dostal evidentně znepokojený moderátor do sluchátka pokyn z režie, aby vysílání přerušil, což se stalo. Diváci nevěděli nic, v Žižkovské věži začala evakuace a k věži přijížděli hasiči. Příčinou nečekaného sledu událostí bylo podle mluvčí věže zřejmě podezření na požár v kuchyni zdejší restaurace.

A to je dobře.  Buďme rádi, že to bylo jen podezření, a ne třeba bomba, jak se v první chvíli psalo na Facebooku, případně skutečný požár. Protože kdyby byla hrozba reálná, je potřeba si uvědomit toto: návštěvníci a pracovníci Žižkovské věže, kteří neumějí anglicky, by hlášení nerozuměli, zůstali by v klidu a pokračovali ve své dosavadní činnosti. Ti, kteří by anglicky uměli, nebo by aspoň pochopili význam slova „test“, by se domnívali, že jde jen o zkoušku, a také by zůstali v klidu a pokračovali ve své dosavadní činnosti. Kdyby u toho všeho ještě náhodou byla Česká televize, která principiálně samozřejmě za nic nemůže, tak by se natáčelo, jako by se nechumelilo a lidi před i za kamerou stejně jako diváci doma by asi taky zachovali poker face. A to všechno díky systémům Žižkovské věže, které, dle pana Procházky z Českých radiokomunikací, „fungovaly na 100 %“. Nějakému škarohlídovi by se možná mohlo zdát, že hlášení pouze v angličtině nebo zmínka o „zkoušce“ nejsou pro takové situace ideální. Ale co my víme? Třeba není tím základním posláním výše zmíněného systému ochránit návštěvníky věže, ale uklidnit je. V tom případě má opravdu velký potenciál k tomu, aby fungoval naprosto bezvadně.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner