Systém zamezení Babišovu střetu zájmů nefunguje, konstatuje Evropská komise. Selhal především Havlíček

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček (oba ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček (oba ANO) | FOTO: ČTK

Česká verze dopisu k poslednímu auditu Evropské komise, který se zabýval střetem zájmů Andreje Babiše, je podle informací serveru iRozhlas.cz velmi ostrá. Kritizuje například ministerstvo průmyslu a obchodu a celý systém, který má dbát na zamezení střetu zájmů, označuje za nefungující.

„Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo dne 8. července 2021 české znění dopisu auditorů Evropské komise. Česká strana má lhůtu na reakci dva měsíce od obdržení české verze – to znamená do 8. září 2021,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Jiří Landa. Originální verzi mají naši úředníci k dispozici už měsíc a půl. 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Že ministerstvo využije lhůtu pro odpověď, je téměř jisté. Přestože je totiž šetření premiérova střetu zájmů u konce, což je zdůrazněno i v posledním dopise z Bruselu, česká vláda se stále staví do pozice advokáta holdingu Agrofert a výstupy Evropské komise opakovaně napadá. Právě na zamezení střetu zájmů v souvislosti s operacemi Babišovy společnosti upozorňuje Komise s tím, že v něm spatřuje velké nedostatky.

Ostrá kritika je v dopisu věnována ministerstvu průmyslu a obchodu, které vede vicepremiér Karel Havlíček. Právě jeho resort podle zprávy EK nezlepšil kontrolu střetu zájmů a svěřenských fondů. Havlíčkovo ministerstvo navíc ignorovalo metodické stanovisko, které vydalo ministerstvo pro místní rozvoj.

„Auditoři Komise poukazují na skutečnost, že tyto předložené postupy OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost jsou datovány 29. listopadu 2019, tj. před vydáním nového stanoviska. To znamená, že v rámci těchto postupů nebylo metodické stanovisko týkající se zamezení střetu zájmů implementováno,“ cituje z dopisu iRozhlas.cz.

Komise také upozorňuje na to, že Havlíčkovo ministerstvo špatně pracuje s informacemi o firmách, které ovládají například členové vlády. „Je zřejmé, že tento seznam neodráží závěry Komise, že A. Babiš ovládá dva svěřenské fondy, a tím i společnosti skupiny Agrofert, které byly do těchto dvou svěřenských fondů vloženy,“ píše se ve zprávě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]