Tah Rakušanem PirSTAN vyšel dokonale. Čím překvapí příště?

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Lídři koalice Piráti a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Překvapení, které vyvolala nejen u Andreje Babiše účast šéfa STAN v debatě „Česko hledá premiéra“, doznívá doteď. V pořadu zaměřeném na představení lídrů osmi politických subjektů se totiž místo Ivana Bartoše, který je za koalici Pirátů a Starostů nominován na post ministerského předsedy, objevil Vít Rakušan. Nečekaný tah je nyní tématem mnohých spekulací.

Nejen, že Rakušan naprosto zdecimoval šéfa hnutí ANO, ale také vyhrál hlasování diváků o nejpřesvědčivějšího z účastníků. To ovšem vyvolalo mnoho otázek, které zřejmě zodpoví až čas. O té nejzásadnější se však bude hovořit intenzivněji než o těch ostatních. Nahradil Rakušan Bartoše v čele PirSTAN?

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

O tom, že to tak je, má jasno například premiér. Ten nemohl vyjít z úžasu, že má proti sobě jiného protivníka, než na kterého byl připraven. V důležité televizní debatě Babiš neuměl útočit na přítomného šéfa Starostů a nezávislých a veškeré materiály, které měl připravené k očernění Pirátů, tak mohl hodit do koše.

„Kde je Bartoš, kde je Bartoš,“ vykřikoval několikrát Babiš s tím, že kandidátem na premiérské křeslo je snad on. Rakušan mu s naprostým klidem vysvětlil, že v PirSTAN jsou dva lídři, ani jeden z nich koalici nevlastní, jak to funguje třeba v ANO. K tomu dodal, že vydržet s Babišem dvě debaty v týdnu je složité, proto Bartoše, který měl zkušenost z doby před několika dny, vystřídal.

Logické odůvodnění, prezentující rovnost v koalici, však místo pochopení vyvolalo celou řadu spekulací. Rakušanovu účinkování v „superdebatě“ totiž předcházelo zveřejnění posledního průzkumu společnosti Kantar, který ukázal, že STAN se dostal před Piráty. Pro někoho tak byla absence Ivana Bartoše na Primě důkazem toho, že došlo ke změně strategie a lídra.

Příznivci současného premiéra útočí na to, že koalice nemá jasno, kdo ji vede, další obviňují Bartoše, že se před Babišem schoval. Ani jedno však není pravda. Kdo sleduje kampaň PirSTAN od začátku, dobře ví, že oba šéfové stran, které spolupracují, deklarovali rovnost mezi oběma partnery. 

FORUM 24 (archiv)

To, že adeptem na premiéra byl zvolen Ivan Bartoš, je zcela logické. V době, kdy začínal boj o sněmovnu, byli Piráti tou silnější stranou v koalici a z toho zcela pochopitelně vzešly i některé „výhody“. Třeba na posty případných ministrů ovšem oba členové koalice postavili vlastní kandidáty, takže o nějaké dominanci Pirátů nemůže být ani řeč.

Naprosto lichým zůstává i argument, že když se pořad jmenoval „Česko hledá premiéra“, měl být ve studiu skutečný aspirant na tuto funkci. Ti, kdo tohle tvrzení používají proti PirSTAN, by si měli uvědomit, že pokud by trvali na této podmínce, byli by ve studiu pouze tři hosté. Andrej Babiš, Petr Fiala a Ivan Bartoš. Nikdo jiný ze zúčastněných totiž nemá šanci stát se předsedou vlády.

Problém tedy není v tom, kdo byl ve studiu, ale špatně zvolený název jinak celkem dobře zvládnuté show. Kdo chce však PirSTAN bít, hůl si vždycky najde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]