Tah stínovou vládou Babišovi nevyšel. Ukázal na personální sucho v ANO, ODS ho navíc zesměšnila

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Marketingový plán, který vůbec nevyšel. Andrej Babiš představil svoji stínovou vládu. Vůbec to ale nedopadlo tak, jak si jeho markeťáci představovali. Babiš jen odhalil personální vyprázdněnost politické divize Agrofertu, hnutí ANO. Představenou stínovou vládu navíc ODS obratem zesměšnila, když názorně připomněla „úspěchy“ stínových ministrů.

Babiš a jeho lidé evidentně nepochopili volební výsledek a nepochopili smysl stínové vlády. Jeho poslední vládu lidé nechtěli. Ministry, které napasoval do čela kandidátek, nezvolili, už chtěli, aby opustili svá ministerstva. A jak se z toho Babiš poučil? Instaloval tyto neúspěšné ministry do své stínové vlády. Voličům tedy nabídl nulovou změnu.

()

Kromě toho jsou to lidé, kteří poslední měsíce a někteří i roky zcela jasně dokazovali svoji neschopnost (všichni), případně navíc ještě oddanost Agrofertu namísto státu (Brabec, Schillerová, Dostálová, Havlíček), nebo mají sami problémy se zákonem (Dostálová). Babiš nejenže je neodstranil ze své minulé opravdové vlády, ale chlubí se těmito  „odborníky“ i teď.

Co to dokazuje? Že nemá kde brát. Smyslem stínové vlády by měla být ukázka vysoce kompetentních lidí, kteří dokážou řešit problémy země lépe než vláda ve funkcích. Jenže tady Babiš naráží na nepěknou realitu. Nemá koho do stínové vlády nominovat. Skuteční odborníci a kapacity ve svých oborech mu na spolupráci z určité naivity skočili hned na začátku jeho politické kariéry. Ale ta doba už je dávno pryč.

Teď už na post stínového ministra financí nesežene žádného odborníka z tohoto oboru. Proto tam zůstává Schillerová. Životní prostředí mu nepovede nikdo, kdo má zkušenosti v oboru a je respektovaný. Proto tam zůstal Brabec, který je trvale ve střetu zájmů, což už i dokázal. A tak dále a tak dále. Stroj jménem ANO se evidentně zadrhl. Co asi tak nabídne nového Dostálová než to, co dělala uplynulá léta na ministerstvu pro místní rozvoj, kde se věnovala především boji za Agrofert ve sporu s EU? Nic.

Nevyšlo ani představení stínové vlády, které mělo být velkolepé a efektní. V podstatě obratem stínovou vládu zakryl protiútok ODS, která na sociálních sítích představila vizitky všech stínových ministrů, kde připomněla jejich „úspěchy“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com