Tahle deklarace je plná lží, demagogie a manipulace, vykládal Babiš v německé televizi o rezoluci EP

Českému premiérovi a jeho střetu zájmů se věnoval první kanál německé veřejnoprávní televize ARD.  (printscreen ARD)

Českému premiérovi a jeho střetu zájmů se věnoval první kanál německé veřejnoprávní televize ARD. | FOTO: printscreen ARD

Německá veřejnoprávní televize ARD přinesla na kanálu Das Erste další reportáž o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, tentokrát v souvislosti s rezolucí Evropského parlamentu o konfliktu zájmů. V reportáži vystupuje Babiš se svými typickými svéráznými výroky o manipulacích, jež jsou proti němu namířeny. 

Autoři reportáže českého premiéra Babiše německým divákům představují jako „zřejmě jediného evropského politika, který se může poměřovat s Donaldem Trumpem – tedy alespoň v ohledu svých vlastních financí“. Moderátor německé veřejnoprávní televize ARD přitom doslova konstatuje, že „Babišovy firmy dostávají velké peníze na dotacích EU“, a poznamenává, že každý, kdo jeho postup zpochybňuje, má záhy malér.

„Naši lidé budou rozhodovat o tom, kdo bude premiérem, nikoli evropští poslanci, ano? Je třeba být opatrný, protože tahle deklarace je plná lží a demagogie a manipulace. V Česku máme naše zákony a tím, kdo rozhodne, je česká justice, he?“ říká Andrej Babiš dobře srozumitelnou, byť jednodušší němčinou s popletenými rody a nesprávným slovosledem štábu ARD.

Aktuální vydání publicistického pořadu Europamagazin představuje tvůrce nákupní aplikace „Bez Andreje“ Martina Vytrhlíka, který vysvětluje, že Babiš může prostřednictvím nejčtenějších deníků a nejposlouchanějšího rádia kontrolovat a ovlivňovat veřejné mínění ve vztahu k evropským dotacím.

„Je český premiér ve střetu zájmů, rozhoduje o dotacích, které proudí i do jeho koncernu Agrofert?“ táže se komentář a představuje Babišovy výmluvy na svěřenské fondy. Následně však autoři příspěvku poukazují na databázi ratingové agentury Cribis.cz, která vede Babiše jako majitele Agrofertu.

V českém prostředí stojí za zvláštní zmínku skutečnost, že moderátor německé veřejnoprávní stanice ARD o Babišovi doslova říká „…seine Firmen bekommen jede Menge EU-Fördergelder“. ARD tedy říká o Babišových firmách, že dostávají velké sumy na evropských dotacích. Pokud by hovořila o „bývalých“ Babišových firmách, před slovem „Firmen“ by jasně zaznělo „ehemalige“, „einstige“, „vorherige“ (výrazy pro slovo „bývalé“ firmy – jak to používají některá česká média a samotný AB), či jakýkoli jiný odpovídající přívlastek určující časové okolnosti, který němčina má, což se ale v reportáži německé televize neděje.

Pořad se nevyhnutelně vrací k únorové misi kontrolního výboru Evropského parlamentu a připomíná i Babišovy pomluvy jejích českých účastníků, které premiér označil za vlastizrádce; řeč přichází i na anonymní výhrůžky smrtí, které Babišova slova následovaly. Příspěvek dále zmiňuje velkou převahu poslanců, kteří podpořili rezoluci Evropského parlamentu, jejímž cílem je prosadit, aby Babiš do vyjasnění některých otázek nemohl jednat o rozpočtu EU.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Slovo dostává i europoslanec Daniel Freund z frakce Zelených, který se Babišovými problémy dlouhodobě zabývá. „Střet zájmů musí být vyřešený, což jde provést třemi způsoby – buď pan Babiš odstoupí, nebo prodá své podíly ve firmách, případně se vzdá peněz z Evropské unie, resp. veškerých veřejných peněz, aby si už nevyjednával peníze do vlastní kapsy,“ předkládá možná řešení poslanec Freund.

Příspěvek o Babišovi končí připomínkou asi největšího aktuálního paradoxu české společnosti – statisícové protesty z Letné a skutečnost, že Babišovi zřejmě ani neubírají na oblibě. „Jeho kmenoví voliči mu zůstávají věrní, oceňují jeho vzpurnost vůči ‚těm z toho Bruselu‘, a tak Babiš jakoukoli připomínku z EU k jeho obchodním praktikám překrucuje a vydává za útok Evropy na český národ,“ končí příspěvek poukazem na populistický majstrštyk Andreje Babiše.

V reportáži Babišův případ objasňuje i analytik Milan Eibel z organizace Transparency International, která na Babišův konflikt zájmů dlouhodobě upozorňuje. 

Pořad ARD lze v němčině zhlédnout ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]