Tahle válka bude tragédie. Jsme jako Němci v roce 1943, píše se v textu z ruské FSB

Ruský prezident Vladimir Putin (Adobe Stock)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Z FSB, nástupnické organizace KGB, unikl dle několika zdrojů důvěryhodný text, který označuje ruskou invazi na Ukrajinu za „totální propadák“. Dokument jako první zveřejnil Vladimir Osečkin, ruský lidskoprávní aktivista, který provozuje web Gulagu.net. Bulharský investigativní novinář Christo Grozev z organizace Bellingcat potvrdil pravost třaskavého dokumentu. V rozsáhlém článku o něm informuje i list The Times.

Na sociálních sítích od víkendu koluje i česká verze dokumentu, který autor otevírá tím, že v posledních dnech „skoro vůbec nespal“. Analytik uvádí, že se „otevřela Pandořina skříňka“, má za to, že je nevyhnutelný globální hladomor pro nedostatek ukrajinské pšenice, a vyjadřuje své nepochopení a odpor vůči rozhodnutí odpovědných osob napadnout Ukrajinu. Podle něj to totiž nemůže skončit dobře.

()

Ruská tajná služba FSB prý podle této zprávy o plánovaném útoku vůbec nevěděla. „Všichni tito političtí poradci, politici a mocní vyvolávají chaos. A hlavně nikdo nevěděl, že taková válka bude – tajilo se to přede všemi. Například: “Žádá se po vás, abyste analyzovali různé výsledky a důsledky dopadu sankcí Západu,“ popisuje zpráva, ale zároveň říká, že „závěry analýzy musí být pro Rusko pozitivní“.

Dočteme se, že „Kadyrov se zbláznil“ (Ramzan Kadyrov, čečenský vůdce, pozn. red.) a že byl velmi blízko konfliktu s FSB, když byla jeho jednotka s plánem zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského naprosto zdecimována.

Nezměrná nenávist

V FSB jsou dle textu přesvědčeni, že je naprosto nemožné Ukrajinu okupovat. „Kde bychom vzali tolik lidí? Velitelství, vojenská policie, kontrarozvědka, ochranka – i při minimálním odporu Ukrajinců by bylo potřeba 500 tisíc lidí, nepočítaje zásobování a logistiku. Existuje pravidlo: snažíte-li se zakrýt špatnou kvalitu vedení kvantitou, všechno ještě zhoršíte.“

Analytik je přesvědčen o tom, že nenávist Ukrajinců vůči ruskému režimu je prostě a jednoduše příliš velká, stejně jako je jejich země velká na to, aby ji Rusko jednoduše ovládlo. Nikdo navíc podle jeho slov neví, co se na Ukrajině děje. „Celkový počet mrtvých je v tisících, možná deset tisíc, možná pět tisíc. (…) Když Zelenského zabijeme nebo vezmeme do zajetí, nic se nezmění. Míra nenávisti vůči nám je podobná jako v Čečně,“ domnívá se člen FSB.

(ČTK)

Nejzazší termín pro ukončení války je prý pro Rusko červen, protože v té době už „v Rusku nebude žádná ekonomika – nezbude nic“. Není tedy ani možné dělat žádné prognózy kvůli absolutnímu nedostatku informací, dle analytika vládne chaos. „Nepřítel je motivovaný. Neskutečně motivovaný. Umí bojovat, mají spoustu schopných velitelů. Mají zbraně a podporu. Podle všeho ve světě zplodíme precedens humanitární katastrofy,“ předpovídá analytik.

Situaci autor přirovnává k situaci v Sýrii a diví se tomu, že převládlo rozhodnutí vést na Ukrajině „bleskovou válku“. FSB prý nedostala všechny informace a nemohla tak plán zpochybnit. „Teď jsme až po krk ve s*ačkách a nevíme, co dělat. ,Denacifikace’ a ,demilitarizace’ nejsou analytické kategorie, nemohou sloužit jako parametry k hodnocení plnění cílů. Teď jsme na mrtvém bodě a čekáme, až nějaký zešílevší poradce přesvědčí věrchušku, aby začala konflikt s Evropou s požadavkem na uvolnění sankcí,“ tvrdí se v textu.

Červené tlačítko nezmáčkne

Člen FSB má za to, že není možné vymýšlet si věci, jako je tajná výroba špinavé bomby, protože ji tajně vyrobit nelze. A za dva týdny se prý bude v Rusku „vzpomínat na staré dobré časy hladových 90. let“.

Autor zprávy vyjadřuje značnou paniku. Rusko je podle něj ve stejné pozici jako Německo v letech 1943–1944, ovšem „s Ukrajinou je to pozice počáteční“. Zároveň situaci přirovnává k tomu, že Rusko se chystalo na sprint na 100 metrů, teď ale musí běžet maraton a říká, že nevěří, že „Putin zmáčkne červené tlačítko a zničí celý svět“.

„Nejodpornější a nejsmutnější fakt: osobně nevěřím, že je Putin ochoten obětovat se, když do své blízkosti nepouští ani své nejbližší ministry a poradce. Jestli je to kvůli jeho pověstnému strachu z covidu nebo z možného atentátu, je vedlejší. Pokud se bojí pustit si k tělu i své nejdůvěryhodnější spolupracovníky, jak by se mohl rozhodnout zničit sám sebe a své nejdražší?“ uzavírá autor emotivní zprávu.

Text přeložil do češtiny Jakub Veselka, nyní se šíří na sociálních sítích:

Jakmile byl text zveřejněn, okamžitě se začalo spekulovat o tom, zda může být pravý. Web Gulagu.net momentálně nefunguje, ale Osečkin dal originál také na své facebookové stránky.

Grozev z Bellingcatu právě Gulagu.net označuje za důvěryhodný zdroj a dále uvádí, že si nejprve nebyl jist, zda je text autentický, protože Ukrajina zveřejňovala i nepravé dopisy z FSB. Pak si ale udělal jasno. „Ukázal jsem dopis dvěma skutečným (současným nebo bývalým) kontaktům FSB a nepochybovali, že to napsal kolega. Nesouhlasili se všemi jeho závěry, ale to je jiný příběh.“

Bellingcat je web založený britským žurnalistou Eliotem Higginsem, který se zaměřuje na objasňování mezinárodních incidentů za pomoci veřejně dostupných zdrojů. Začal analýzami ze syrské občanské války a přinesl důkazy o použití chemických zbraní. Pomohl identifikovat agenty GRU, kteří se pokusili zavraždit Sergeje Skripala a jeho dceru. Využívá satelitní snímky, streetview, geolokace, fotografie, videa, sociální sítě, IP adresy a webové stránky, údaje o dopravě, časové údaje atd. Skupina za svoji práci obdržela několik ocenění.

Nezávislý deník FORUM 24 pro vás připravují novináři, za kterými nestojí žádný oligarcha. Podpořit nás můžete nákupem předplatného Týdeníku FORUM (ZDE) nebo příspěvkem do veřejné sbírky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články