Tahle země není pro staré, usoudila vláda a seniory zřejmě mínila obětovat

ČTK

Premiér Andrej Babiš, v pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) | FOTO: ČTK

Leze to z nich jako z chlupaté deky. A to, co leze, je hrozné. Nejenom že byla vláda zaskočená a nepřipravená. Ona i poté, co zjistila, jak na tom jsme, riskovala a vsadila všechno na Číňany. Jak je mohlo něco takového napadnout?

Kdyby se aspoň ministři někdy dívali na filmy s Bondem. Věděli by, že Q agentovi 007 radil: „Vždycky měj únikový plán.“ Teď na Neovlivni.cz připomenuli, co jim říkal ministr vnitra Jan Hamáček před týdnem: „Otevřeně řečeno, kdyby nezačala létat Čína, došly by v týdnu lékařům pomůcky.“

Jak, kdyby nezačala létat? Ona přece nemusela začít. Znamená to, že nebyl v záloze nějaký jiný plán? Že nezkoušeli jiné možnosti souběžně? To má všechno, životy lidí a jejich zdraví, takhle viset na vlásku? Jan Hamáček neví, jaké tady byly nabídky ze zahraničí, třeba z Jižní Koreje? Nebo mu máme dodat podrobnosti, stejně jako se musí vládě pořád něco vykládat na internetu, na Twitteru a v televizi, aby to konečně věděli?

Ať se nediví, že to všechno budí dojem, že ten kšeft musel být čínský a jenom čínský. A když se nám vybaví ta trojice poslů, co letěli vysláni Hradem do Číny o čemsi jednat, o čem ani ministerstvo zahraničí nevědělo (samo o sobě nehoráznost), máme různé myšlenky. Někdo něco zprostředkoval? Musel zprostředkovat? A co za to?

Nejde tady o nějakou brannou hru, ale o životy lidí. Neovlivni.cz v témže článku připomíná různé další zajímavé výroky. Tak třeba Roman Prymula 6. března, šest dní po potvrzení první nákazy: „V tuto chvíli existuje seznam priorit, kdy my musíme dominantně zásobit jednak krajské hygienické stanice, zdravotnickou záchrannou službu, nemocnice, lékaře, ambulantní specialisty, stomatology a část pro lékárníky. Měsíční produkce, kterou jsme nasmlouvali, padne na toto primární zásobení. V dalším měsíci budeme uvažovat – a je tam samozřejmě priorita pro sociální péči a zařízení dlouhodobě nemocných.”

A Andrej Babiš: „Je to centralizované a ministerstvo zdravotnictví to musí distribuovat především pro zdravotníky, ambulantní lékaře, lékárníky a zubaře.”

Všimli jste si? O domovech seniorů nic.

Daniela Lusková, ředitelka Domova U Biřičky v Hradci Králové, napsala otevřený dopis ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové. Ten jsme zde už zveřejnili, tak aspoň ocitujeme jeho část:

Vaše včerejší vyjádření a doporučení vůči sociálním službám považuji za nehorázné. Na konci března jste zjistili, že v zemi jsou stovky zařízení sociálních služeb pečující o nejkřehčí seniory. Tleskám… vzhledem k tomu, že týdny Vás žádáme o pomoc a pomůcky.

Na konci března, kdy je pandemie v plném útoku a dopadá na kolektivní zařízení, nám doporučíte, abychom zakázali návštěvy, zavedli hygienu rukou a měřili zaměstnancům a klientům teplotu. No dovolte! Děláte z nás NEKOMPETENTNÍ BLBEČKY, kteří potřebují poradit tak bazální věc. Na konci března! Prohlásíte, že mezi klienty služeb to zavlekl personál, a to se zcela negativní konotací. No dovolte!!! Jistěže nákazu donese personál, ovšem ten to nedělá schválně, musí chodit do práce a starat se o rodiny. Nejsme v karanténách!

Sděluji Vám, že Vámi doporučená opatření a řadu dalších jsme provedli už dávno. Dávno, než jste se probudili! Nepotřebujeme stupidní rady k měření teploty, jež nota bene není symptomem COVID-19 u většiny starých lidí.

Žádali jsme Vás o to, aby zdravotnická zařízení měla povinnost otestovat nám suspektní klienty a klienty vracející se ze zdravotnických zařízení. Takovou povinnost ve Vašem mimořádném opatření a navazujícím doporučení nenajdeme. Nenašli jsme tam ani sdělení, že dostaneme adekvátní ochranný materiál pro naše zaměstnance, od Vás, od krajů, od kohokoli. Všem nám, kteří denně pečujeme, jste sdělili, že vláda nás zazdila.

O neskutečném případu k nákaze v domě seniorů v Michli jsme tu psali.

Tři dny stará zpráva: „V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem u 26 lidí, dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou.“

Takže nakažení jsou tam všichni.

Opozice chtěla stav opatření kvůli koronaviru projednat ve Sněmovně 28. ledna. Zamítly to ANO, ČSSD a komunisté. Pamatujme si to. Bylo by dobré, aby si to pamatovali i občané, kteří snad někdy uvěřili, že ochrana starších a nemocných lidí je u těchto stran nějakou prioritou. Nebo že nejsou jako „tradiční politici“ a makají. Že umí řešit problém a ne se jen vézt na vlně ekonomického růstu a rozhazovat peníze. A pokud nebyli schopni za stavu růstu postavit ani dálnici, jak si poradí se světovou krizí, která už je tady. Můžeme říct předem, jak si s krizí poradí. Nijak.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner