Tajemná připomínka vlasovců na Olšanech. Kdo je autor?

Pamětní nápis, který někdo neznámý v posledních dnech umístil k hrobu vlasovců na pražských Olšanských hřbitovech  (Martin Frouz)

Pamětní nápis, který někdo neznámý v posledních dnech umístil k hrobu vlasovců na pražských Olšanských hřbitovech | FOTO: Martin Frouz

Fotograf Martin Frouz objevil, že na Olšanských hřbitovech k místu, kde se připomínají oběti Pražského povstání a přímo proti bočnímu vchodu, někdo umístil desku s připomínkou obětí Ruské osvobozenecké armády – vlasovců. Může tam být tak dva či tři dny.

Kdo by mohl být autorem této připomínky? Pamětní deska je vizuálně podobná nápisu v mramoru, ale jedná se o nápis na papírovém podkladu. Nápis je v ruštině a sděluje, že zde leží vojáci Ruské osvobozenecké armády, kteří padli 7. května v pouličních bojích na Pankráci v době Pražského povstání. Jmenováni jsou Michail Maximov, 20 let, a Alexandr Učanov, 26 let. Jména ostatních jsou neznámá.

Martin Frouz

Kdo je původcem této připomínky, není zatím známo. Může to být někdo z Rusů, kteří žijí v Česku, stejně jako Češi, kteří chtějí doplnit mezery v historické paměti. Ozve se nám třeba někdo, kdo o tomto nápisu ví více a přispěje informací nebo názorem do současné debaty?

Tato forma „pomníku“ má jistě jednu výhodu, že totiž v případě nějakého zásahu „slovanských“ nebo „vlasteneckých“ živlů může být kdykoli nahrazena.

Martin Frouz, který si této desky povšiml, je známý fotograf, který v průběhu let díky spolupráci s mnoha odborníky, egyptology, archeology, památkáři a restaurátory pořídil řadu unikátních snímků mapujících i dosud neznámá místa a objekty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]