Tajemství české mysli trvá. Jak ukázal březnový průzkum CVVM, Češi nadále nejvíce důvěřují armádě a policii, naopak nejméně církvím a politickým stranám. Armádě a policii věří více než dvě třetiny lidí, zatímco církvím a politickým stranám jen asi čtvrtina. Od loňského března se důvěra příliš nezměnila.
Jeden by to neřekl, ale armáda a policie jsou v průzkumech na předních pozicích už roky. Poslední dva roky navíc důvěra v obě instituce stále roste. Armádě nyní věří 70 procent Čechů. Policii vyjádřilo důvěru 69 procent lidí, což je nejvíce od roku 1994, kdy centrum průzkum začalo provádět.
A teď pozor, kdo je na dalších pozicích? Soudům důvěřuje 57 procent dotázaných, bankám 55 procent a průzkumům a rádiu shodně 52 procent. V odbory má důvěru 46 procent lidí a nad 40 procenty se pohybuje ještě důvěra lidí v televizi, internet a tisk.
Na spodních třech místech jsou neziskové organizace, církve a politické strany. Neziskovým organizacím důvěřuje pouze 38 procent Čechů, církvím 27 procent a politickým stranám 25 procent.
Češi tedy nejvíc věří institucím, které si nevolí a nemohou do nich nijak zasahovat. Armáda, policie, banky, rozhlas. Politické strany přitom vznikají (a zanikají) zdola a lidé je ovlivnit mohou, přinejmenším odevzdáním nebo upřením hlasu a to svobodně a tajně.
Proč to tak je? Vypadá to, jako by lid měl malé mínění sám o sobě. Když je moc tajemná a kdesi nahoře, působí jaksi posvátněji, než když víme, kde a za jakých okolností se zrodila. Není to jen naše specifikum. Americký komentátor Fareed Zakaria si povšiml, že jakmile v USA nastala možnost do nějakého úřadu volit, důvěra v něj poklesla.
Důvěra v církve u nás zřejmě odpovídá stavu naší sekulární společnosti. V jiných zemích si církve vzdor tomu získávají kredit svou sociální činností a lidé jim více věří ve společenských otázkách, než ve věroučných. Tuto pozici si u nás zatím za třicet let nezískaly. Za něco si mohou samy, za něco ne. Pořád jim ještě věří podle průzkumů asi pětinásobek lidí, než co každou neděli chodí do kostela.
Z hlediska demokracie by ale bylo lepší, kdyby se politické strany trochu zamyslely a pokusily se svou image o pár procent trochu vylepšit. Tohle je dost mizerné.