Tající ruská Sibiř coby časovaná bomba. Čínské firmy tu rabují lesy, zamrzlá půda měkne a města se propadají

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Rusko působí na pohled jako nekonečně velká říše. Má to však háček: dvě třetiny jeho současného území leží na věčně zmrzlé půdě, která začíná rychle tát. „Obytné domy se na nestabilní půdě kývají a hroutí, což ruské ekonomice způsobuje škody za přibližně dvě miliardy dolarů ročně. Lesní požáry během posledních tří let zapálily miliony hektarů na Sibiři a pokryly zemi tmavými sazemi a dřevěným uhlím, jež pohlcují teplo a urychlují tání,“ uvedl vědecký magazín Science. Rusko má velký problém. Přesto raději utrácí za válku na Ukrajině.

Většina ze 145 milionů ruských občanů žije v západní (evropské) části Ruska nebo ve městech podél jižní větve Transsibiřské magistrály. Velký plán na kolonizaci Sibiře z dob komunistického SSSR začíná mít totiž vážné trhliny. Doslova. „Oblast Sibiře se otepluje v průměru dvakrát až třikrát rychleji a užší oblast Arktidy (za polárním kruhem) dokonce čtyřikrát rychleji, než je globální průměr,“ říká klimatolog Alexander Ač z Czechglobe, Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Tání permafrostu (věčně zmrzlé půdy) má přitom závažné ekologické i socioekonomické dopady. Narušuje tradiční způsob života původních obyvatel. Lovci se při výpravách propadají do tajícího sněhu a půdy. „Pozorujeme posun severní hranice lesa do oblastí tundry. Dochází k destabilizaci kořenů stromů a celých lesních ekosystémů a ke změnám migračních tras mnoha druhů živočichů. Dochází také k narušování stability budov a obecně infrastruktury, například ropovodů, plynovodů či zásobníků s palivy. V některých pobřežních oblastech už muselo dojít k přestěhování do vnitrozemí následkem eroze a destabilizace pobřeží, zvyšuje se také riziko sesuvů půdy. Zatímco v minulosti museli obyvatelé zpevňovat a zvyšovat svoje domy jednou ročně, v současnosti je to potřeba dělat i několikrát ročně. Dochází také k pronikání často toxického odpadu, který byl relativně bezpečně uchován v zamrzlých podmínkách,“ vysvětluje Alexander Ač.

Utopické sny komunistů

Slovo permafrost je anglickým překladem názvu knihy sovětského vědce ­Michaila Sumgina Věčný mráz. Ten dle autora „ohromuje lidský intelekt a představivost“. Sovětští komunisté…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články