Tajná funkce dálničního e-shopu měla špiclovat, kdo kde jezdí

Hackathon v neděli navštívili iAndrej Babiš, ministr Karel Havlíček a vládní zmocněnec Vladimír Dzurilla (Hackathon)

Hackathon v neděli navštívili iAndrej Babiš, ministr Karel Havlíček a vládní zmocněnec Vladimír Dzurilla | FOTO: Hackathon

Zakázku na systém elektronických dálničních známek, kvůli níž skončil Babišův ministr dopravy Kremlík, poznamenává kromě výrazného předražení i pachuť státem řízeného špiclování, které měla zajišťovat tajná funkce tohoto systému. Ta byla podle zjištění týdeníku Respekt součástí zadání úřadů.

Úřady už v neděli předeslaly, že stát bude z nového e-shopu z hackathonu vycházet. Zda bude ve finální verzi pro bezpečnostní složky státu i shromažďovat a archivovat data o tom, kdy kde jaké auto projelo, nelze vyloučit. Informaci o utajované funkci systému, kterou měly úřady v rámci zadání požadovat, přinesl týdeník Respekt.

Podle kamerami zachycených registračních značek aut měl systém ověřovat, zda je k danému autu, které projelo mýtnou branou, odvedený dálniční poplatek. Utajovaná funkce pak měla informace o průjezdech dále archivovat, údajně pro potřeby bezpečnostních složek státu. Pokud by se tak skutečně dělo, měl by stát možnost utvořit si představu o pohybu kteréhokoli auta v dálniční síti. Respekt odkazuje na vyhýbavé odpovědi příslušných vládních činitelů, které v této věci oslovil, stejně jako na vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurillu, který mu existenci utajované části soutěže potvrdil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]