Tajná služba odhalila v Kyjevě ruskou trollí farmu se 2000 SIM karet

SIM karty a jejich čtecí zařízení v odhalené trollí farmě v Kyjevě  (SBU)

SIM karty a jejich čtecí zařízení v odhalené trollí farmě v Kyjevě | FOTO: SBU

Ukrajinská bezpečnostní služba SBU zlikvidovala ruskou trollí farmu v Kyjevě organizovanou Rusy a lidmi z okupovaných území východní Ukrajiny v Doněcké a Luganské oblasti.

Oddělení kontrarozvědky SBU zaměřené na informační bezpečnost upřesnilo, že skupina, která předmětnou farmu provozovala, disponovala 500 aktivními účty na sociálních sítích. Podle tajné služby předmětná farma prostřednictvím těchto profilů šířila přes skupiny na sociálních sítích falešné zprávy, podněcovala a současně osnovala informační útoky na účty ukrajinských politiků a úředníků.

SBU

V pronajaté kanceláři policie zajistila počítače a speciální vybavení jako GSM modemy a routery včetně 2000 SIM karet ukrajinských mobilních operátorů, ale i registrační údaje k účtům na sociálních sítích, které vkládaly provokativní příspěvky pod statusy a tweety ukrajinských politiků. Policie zná identitu provozovatelů předmětné farmy a dvě osoby hodlá přivést k zodpovědnosti.

SBU

Za hlavní cíl zmíněné trollí farmy označila SBU podkopání důvěry občanů ve státní instituce „zejména šířením nedůvěryhodných zpráv o ekonomické a sociální situaci na Ukrajině“.

Odhalená trollí farma rovněž šířila anonymní poplašné zprávy o údajných bombách v kyjevském metru, nákupních centrech, autobusových nádražích a dalších místech s vysokou koncentrací lidí. Důstojníci SBU také zdokumentovali, že tito útočníci zároveň napomáhali pašování výbušnin a údajně i drog.

Anonymní oznámení o smyšlených teroristických hrozbách nejsou na Ukrajině z ruské strany ničím výjimečným. V letech 2014 až 2017 tísňová linka přijala přes 135 telefonátů, kdy volající hlásil bombu v kyjevském metru. Jen v roce 2016 v Kyjevě policie zaznamenala více než 300 anonymních hlášení o údajně nastražených náložích v metru, úředních budovách, školách nebo jídelnách či restauracích. Někteří z velmi aktivních šiřitelů těchto poplašných zpráv se svými aktivitami v Rusku chlubili a jeden z nich, Alexandr Aksiněnko z Novosibirsku, se dočkal i pochvaly od ruské tajné služby, napsal server Inform Napalm.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]