Tajná zpráva pro Stalina: Hitler chtěl střelami V-1 útočit na Rudou armádu

Německá bezpilotní střela V-1. (repro: fr.wikipedia.org)

Německá bezpilotní střela V-1. | FOTO: repro: fr.wikipedia.org

Ruský Kanál Zvezda publikoval v roce 2017 obsah takzvané Stalinovy „Speciální složky“. Jedná se o přísně tajné dokumenty, které se dostaly až na stůl generálního tajemníka Ústředního výboru KSSS. Z nich se dozvídáme dosud neznámý fakt, že Hitler chtěl použít známé bezpilotní střely V-1 i proti Rudé armádě a měl na to již přichystána odpalovací zařízení.

Některé z tajných zpráv určených Stalinovi se stále utajují, ale z několika již zmizelo bezpečnostní razítko. Publikovány byly některé materiály z období od roku 1944 do roku 1953, tedy od doby, kdy Rudá armáda již úspěšně útočila na jednotky Hitlerova Německa až do smrti diktátora Josifa Stalina.

Dne 21. října 1944 byla Stalinovi poslána přísně tajná zpráva, ze které plynulo, že nacisté zřídili ve východním Prusku odpalovací rampu pro střely VAU – V-1.

„Posílám vám záznam svědectví válečného zajatce, inženýra Spiegela P. F., který byl zajat v okrese Východního Pruska. Mluvil o tom, co ví ze slov svého známého, kapitána a leteckého inženýra, o stanovišti startovací rampy pro střely VAU v okrese Gumbinnen (Východní Prusko),“ píše šéf NKVD Berija Stalinovi.

repro: tvzvezda.ru

Tajná zpráva Beriji Stalinovi

Doprovodné diagramy vyznačují linii úseku sovětsko-německé fronty, která v té době procházela podél hranice Litevské SSR a Východního Pruska. Umístění odpalovací rampy je označeno křížkem. Z druhého diagramu je vidět, že odpalovací plocha VAU sestávala z katapultů umístěných v bunkrech a antén. Také blízko odpalovací plošiny byla řada bunkrů dlouhá 155 metrů.

repro: tvzvezda.ru

Plánek stanoviště střel V-1 ve Východním Prusku

Z dokumentu je zjevné, že nacisté plánovali udeřit na sovětské jednotky střelami V-1, ale z nějakého důvodu to již nedokázali uskutečnit, zřejmě kvůli rychlému postupu Rudé armády. Dosud bylo známé jen použití V-1 proti Londýnu (bylo použito asi 10 tisíc bezpilotních letounů), v Belgii a několik střel dopadlo na Paříž.

repro: cs.wikipedia.org

Východní Prusko vyznačeno červeně

V-1 byl bezpilotní letoun poháněný pulsačním motorem a vybavený jednoduchým autopilotem. Byl to jakýsi předek moderních střel. Byl nazýván Hitlerova „odvetná zbraň“ (Vergeltungswaffe). Hitlerovo Německo později vyvinulo i V-2, první balistickou raketu na světě, která byla rovněž použita při ostřelování Londýna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]