Tak Maláčové by Rosatom v tendru nevadil. Komu se chce zalíbit?

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Týdeník Respekt sledoval jeden agitační předvolební den Jany Maláčové. Na jejím počínání by nebylo celkem nic zajímavého, ale jedna věta stojí za zmínku. Maláčová se zařadila ke spojencům Kremlu u nás.

Nejdřív citát z článku, abychom to měli v kontextu:

Spadla jste z višně?‘ reaguje pak na novinářský dotaz, zda je opravdu na diskuzi, jestli je NATO náš spojenec. ‚Samozřejmě že naše ukotvení v NATO a EU je nezpochybnitelné, ale souhlasím s názorem toho pána, že dvě procenta na obranu jsou nesmysl. My chceme 1,4 procenta, což je víc než dost v situaci, kdy nemáme peníze na zdravotnictví a sociální služby,‘ říká. ‚Otevřeně také říkám, že je zájmem Česka, aby v tendru na dostavbu Dukovan bylo co nejvíce uchazečů, a to i z Ruska, když to odsouhlasí bezpečnostní služby. Bude to ekonomicky výhodnější, říká a diskuzi prozatím končí. S tím, že musí rozdávat letáky, a nemůže se u toho soustředit na programové věci.“

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Takový výrok, to je třeba překontrolovat. Ale ano, najdeme to i na tomto videu. Ona si to skutečně myslí.

Rozum to nebere. Máme na mysli normální rozum, ne takzvaný selský rozum, co se jím ohánějí lidé, kteří nemají žádný. Výrok, že by se Rosatom mohl zúčastnit tendru, „když to odsouhlasí bezpečnostní služby“, je úplně mimo. Je snad jasné, co si bezpečnostní služby myslí. Má to Maláčová dostávat na stůl každé ráno znova k snídani?

Argument s výhodností většího množství uchazečů je jen její ničím nepodložený názor. Trochu to je, jako kdyby bylo nějaké výběrové řízení na primáře a účastnit by se mohl také Jack Rozparovač, protože bude přece lepší, když se bude vybírat z více kandidátů.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se nedomnívá, že by snížení počtu účastníků tendru mohlo celý projekt prodražit. K tomu by mohlo dojít, jen pokud by došlo ke zdržení výstavby či pokud by se objevily neočekávané vícenáklady.  Ta by o tom přece jen mohla vědět víc než Jana Maláčová. Proč tedy kandidátka ČSSD takové věci říká? Buď z neznalosti, nebo se chce někomu zalíbit. Obojí je špatně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]