Tak nám odvezli Koněva a komunisté pláčou. S mladým Klausem v čele

Koněvova socha putuje do depozitáře. (Ondřej Kolář)

Koněvova socha putuje do depozitáře. | FOTO: Ondřej Kolář

Víte, co mají společného Jiří Ovčáček, Marta Semelová, Vojtěch Filip, Ivan David, Václav Klaus mladší, Jiří Černohorský a Kateřina Konečná? Tak samozřejmě jsou to oblíbenci Parlamentních listů, to ale není v těchto dnech to hlavní. Skutečným tmelem těchto lidí z údajně různých stran politického spektra je rozhořčení nad odstraněním sochy maršála Koněva.

O přesunu sochy do muzea, kam patří, rozhodlo demokraticky zvolené zastupitelstvo. Už to je věc, která situaci od doby před rokem 1989 poněkud odlišuje, protože tehdy – což si asi obránci bolševických pozůstatků neuvědomují – nebyl demokraticky zvolen vůbec nikdo. Už proto, že nemohl kandidovat každý, což byl poněkud problém. Ale dobře, chápeme, že například Jiří Ovčáček to tak nevidí, protože má přes svou údajnou nově nalezenou víru v Boha ke komunistům nostalgický vztah; jeho kariéra totiž začala v Haló novinách.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ivan David, europoslanec, který jako jediný hlasoval proti tomu, aby Česká republika získala 33 miliard eur z evropského rozpočtu na řešení následků koronavirové krize, dokonce přišel před podstavec Koněvova pomníku pohovořit. Totéž udělal i známý obecní blázínek Černohorský (zastupuje jistou část „vlastenecké“ scény, která se mezi sebou hádá ve skupinkách po cca pěti lidech), ten dokonce předčítal rusky omluvu.

Fakt, že jsou rozhořčeni komunisté, asi nezarazí nikoho. Semelová nejspíš občas doma pláče, že Zlín už není Gottwaldov, stanice metra Háje se nejmenuje Kosmonautů a že když vystoupíte na Dejvické, není tam už napsáno Leninova. Opravdu smůla.

Vůbec nejlepší z těchto myslitelů je ale Klaus junior, údajně pravicový politik. Ten napsal: „Starosta Kolář (P6) se chová přesně jako bolševici. Ti taky ničili sochy v noci a potajmu.“ Sice se to stalo asi v deset dopoledne a o věci hlasovalo zastupitelstvo a informovala média, ale jinak je to skoro pravda. Když větu rozebereme, Klaus ml. se trefil ve dvou tvrzeních: Kolář je starosta Prahy 6 a bolševici ničili sochy v noci a potajmu. Jinak je to obyčejná lež.

Nevíme ovšem, co by se stalo, kdyby Klaus o rozhodnutí věděl předem a mohl se připravit. Šel by se k soše rudého maršála přivázat a bránil by ji vlastním tělem? Pokud ano, je velká škoda, že jsme si tuhle podívanou museli nechat ujít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]