Tak pomáhají ty respirátory, nebo škodí? Spor Prymula versus Ústav bezpečnosti práce

Roman Prymula (FB Úřad vlády ČR)

Roman Prymula | FOTO: FB Úřad vlády ČR

Předseda krizového štábu Roman Prymula řekl, že by lidé neměli nosit respirátory s ventilkem. Pokud si je vezmou, měli by přes ně ještě mít roušku. Jenže Ústav bezpečnosti práce má názor přesně opačný. Infekční osoba je mnohem nebezpečnější s improvizovanou rouškou než s tímto respirátorem. Asi by poněkud zmatení občané měli vědět, jak na tom jsou.

Na to, že je tady spor, upozornil web Neovlivni.cz. Tam citují Prymulu, který řekl: “

“Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory jakékoli třídy, které mají ten ventil. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co my tady chceme. My chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí, aby tady nevytvářelo aerosol… Já doufám, že se nebudeme setkávat s tím, že řada lidí nosí respirátory. A pokud někdo má tu potřebu nosit respirátor, tak by si ještě přes něj měli dát roušku. Děkuji.”

Zatímco Prymula doufá, že nepotká nikoho s respirátorem (nedej Bože, aby to byl snad sám premiér, až zas vyrazí vítat nějaká čínská letadla s nezištnou zaplacenou pomocí, ale ten má třeba nějaký VIP aparát), vidí to Výzkumný ústav bezpečnosti práce zcela jinak. “Respirátor je určen na ochranu nositele, pokud je bez ventilku, plně chrání i okolí. Existuje i verze s ventilkem, který slouží pro odvod vydechovaného vzduchu. Pokud takový respirátor nosí infekční osoba, může ventilkem šířit infekci, protože ve ventilku není filtr. Toto riziko je ovšem poměrně malé. Pokud by infekční osoba nosila improvizovanou roušku určitě by ohrožovala okolí více než při nošení respirátoru s ventilkem.”

Bez tlaku médií by se zřejmě v případu ohrožených seniorů a pracovníků nestalo nic. (repro ČT)

Takže teď si můžeme vybrat. Většina lidí se nedostane k žádnému respirátoru, takže je to z praktického hlediska jedno. Roušky si ještě lidé ušijí, na domácí výrobu respirátorů ale nejsou ještě zlaté české ruce adaptované. Jen kdyby na to náhodou došlo, měli bychom vědět, co udělat s tím ventilkem. Češi mají doma dost ventilků a jsou schopni je hned někam zabudovat.

Není asi potřeba hned prudit, stačilo by, kdyby někdy příště na nějaké tiskovce někdo doplnil, jak to tedy je. Obyvatelstvo je zatím pozoruhodně ukázněné, když vezmeme v úvahu, jak jsou Češi zvyklí na spoustu věcí kašlat. Ani se nevymlouvají, že něco nejde, a roušky si ušili sami. (To není ovšem vítězství Babiše, kterým by se měl chlubit Trumpovi, spíš je to jeho ostuda.)

Ještě by se taky mělo sdělit, zda to, že v Praze jsou na milion lidí jen dvě sanitky, co jezdí testovat lidi, je poplašná zpráva, nebo skutečnost. To bychom taky chtěli vědět, aby nás někdo za nějaké výroky o stavu věcí neposlal na několik let do kriminálu.

Více o rouškách a respirátorech případně pro zájemce na stránkách enviweb.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]