Tak už nám zase chtějí vládnout epidemiologové

FB Šmucler

Roman Prymula | FOTO: FB Šmucler

Nejdřív to byl Roman Prymula, teď mu zdatně sekunduje Rastislav Maďar. Tito dva pánové tak nějak řídí (nebo řídili) průběh současné epidemie koronaviru a spolu s tím do značné míry také naše životy. A ukazuje se, že jakmile je necháme často chodit do televize, velmi se jim to zalíbí, s čímž pak také souvisejí některá neuvěřitelná vyjádření.

Možná si ještě také vzpomínáte na poněkud nepříjemný pocit, když Roman Prymula oznamoval, že hranice by mohly zůstat zavřené dva roky. Bylo to takové sdělení jakoby nic, bez přemýšlení nad dopadem podobně skandálních slov. Tentýž Prymula si během nouzového stavu také postěžoval na to, že příliš mnoho demokracie „nesvědčí tomu, aby se epidemie dala kontrolovat tak efektivně jako v některých asijských zemích“. To je opravdu smůla, viďte?

Pavel Hofman

A vrchní epidemiolog pak šokoval ještě několikrát. Pro Babišovu MF DNES například uvedl, že by lidé měli žít v menších komunitách tak, aby se virus nadále nešířil. Známé jsou také jeho veletoče ohledně restrikcí a promořování, ze kterého začal couvat vzhledem k negativnímu mediálnímu obrazu.

Prymulu v posledních týdnech poněkud zastiňuje Rastislav Maďar, kterému se také v médiích zalíbilo. Pro Echo24.cz řekl, že například nošení roušek je otázkou evoluce a že „za pár měsíců si naši lidé zvykli na roušky i na rozestupy“. V této větě si povšimněte dvou věcí: babišovského vyjádření „naši lidé“ a klasického zobecnění. Vy také znáte zástupy lidí, kteří sami od sebe nosí roušky a dodržují rozestupy?

Pan Maďar dále řekl, že si „hodně lidí žilo nad poměry“. Rozhovorem to ale neskončilo, uvědomělý epidemiolog na dálku vynadal Čechům, kteří podle něj byli na party v Chorvatsku, kde se mohli nemocí COVID-19 nakazit. Bylo to hloupé a povýšené, vrcholem ovšem byl fakt, že tyto hraběcí rady uděloval Maďar taktéž z Chorvatska.

Nově se ale vrací i Prymula. Už prorokuje, že na podzim bude hůř. Na FTV Prima prohlásil, že lidé by měli v uzavřených prostorách nosit roušky a že lidé propadli dojmu, že už je vyhráno, protože byla zrušena plošná opatření. Později prý „nebude úplně jednoduché říct, že je to běžné onemocnění jako chřipka“. Tak uvidíme.

Ono ale nejde až tolik o problém dvou mužů, kterým se zalíbilo před televizními kamerami a diktafony novinářů. Ta opravdová potíž spočívá v tom, že se za ně schovávají ti, kteří jsou za situaci skutečně zodpovědní, tedy vládní činitelé. Andrej Babiš ještě v březnu přebíral veškerou odpovědnost, v červenci už dával ruce pryč a zaklínal se právě zmiňovanými epidemiology.

Opatření by měla lidem oznamovat vláda, která se radí s odborníky. Ta samá vláda by měla zveřejnit jasný plán toho, co bude a za jakých okolností. A ta samá vláda by také měla vyvodit důsledky z toho, když se něco nedaří. Jenže to od lidí, kteří nám vládnou (s Babišem v čele), čekat nemůžeme, takže se v brzké době jistě dočkáme dalších mouder od Prymulů a Maďarů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner