Vulgární Veselý Xaver ředitelem Českého rozhlasu moc potrestán nebyl

YouTube

Luboš Veselý. | FOTO: YouTube

Luboš Veselý ve svém novoročním streamu na Youtube o redaktorce Českého rozhlasu Veronice Sedláčkové uvedl, že je „zatížená genderovým, korektním, debilním stylem, aby se zavděčila svým pokrokovým šéfům“, a to kvůli tomu, že použila výrazy jako „obyvatelky ČR“ nebo „daňové poplatnice“. Že by to pro tuto karikaturu novináře mělo nějaké důsledky? Ale kdepak.

Veselý na regionálních stanicích ČRo moderuje pořad Xaver a host. Kromě toho, že patří do trojice nových a dosti podivných radních Rady ČT, má másla na hlavě víc. Na akci „Vlastenecké setkání“ v Příčovech se nechal fotit s šéfem Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem, což je dost vykřičená extremistická postavička. Naši kolegyni Johanu Hovorkovou z Fora 24 označoval slovy jako „svině“ a soudil, že by ji měli hnát „svinským krokem“.

archiv

Jak zareagoval René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu? Napsal prohlášení na své stránky. Tam sděluje:

Nejprve chci na tomto místě jednoznačně prohlásit, že Veroniku Sedláčkovou považuji za zkušenou, erudovanou a kvalitní moderátorku a novinářku. A její práce pro Český rozhlas si vážím.

Jakkoliv Luboš Xaver Veselý neporušil Zákon o Českém rozhlase, ani Kodex Českého rozhlasu, jeho obhroublé a expresivní výrazy, které směrem k Veronice Sedláčkové vyslal, se mi nelíbí! Nepřijatelná je pro mě i skutečnost, že se tato kritika jednoho rozhlasového kolegy jiné rozhlasové kolegyně objevuje ve veřejném prostoru na místo toho, aby dotyčný kolegyni sám oslovil a s případnou kritickou poznámkou ji třeba dopředu a kolegiálně seznámil. To bych považoval za korektní a hodné standardů práce ve veřejnoprávním médiu…

Z pracovních důvodů sociální sítě sleduji, také se v jejich prostředí pohybuji, a vím tak, že i Luboš Xaver Veselý pravidelně čelí ve veřejném prostoru negativním slovním atakům a hodnocením jeho osoby i jeho práce. Mimochodem bohužel také z řad některých kolegů interních a externích pracovníků ČRo. Možná i proto se k prezentaci svého názoru odhodlal takto veřejně. Nic to ale nemění na tom, že skutečnost, kdy spolupracovník Českého rozhlasu vede na veřejnosti kritickou debatu o vysílání či pořadech ČRo, aniž by předtím taková diskuse proběhla interně, pokládám za nevhodnou a nepřijatelnou.

Vždy budu dalek toho, abych někomu bránil v jeho názoru, ale jsem přesvědčen o potřebě vést diskusi kultivovaným a důstojnosti média veřejné služby odpovídajícím způsobem a o potřebě nahlížet na podobnou diskusi stejným metrem. Přeji si, aby se tímto pravidlem řídil Luboš Xaver Veselý, stejně jako každý další rozhlasák.

Na nevhodnost svého počínání byl L. X. Veselý důrazně upozorněn ředitelem regionálního vysílání ČRo, v jehož gesci je pořad Xaver a host. Zároveň jsem byl informován, že se pan Veselý k celé věci vyjádřil na svém facebookovém profilu.

Za zcela nepatřičnou pak považuji ironizující poznámku L. X. Veselého na adresu šéfů stanice ČRo Plus.

V Praze dne 6. ledna 2021.

A to má být jako všechno? Takže takzvaný Xaver byl důrazně upozorněn? No to se asi celý skutečně třese. Nějak se nezdá, že by se hluboce zastyděl, vyznal viny a činil pokání. Jede se prostě dál, jako by se nic nestalo. Jenže stalo a tenhle případ je dalším posunutím hranic, jak to u nás za vlády mrzké lůzy, abychom použili slavnou filmovou hlášku, dnes vypadá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner