Tak změna. Podle Romana Prymuly je představa úplného promoření nesmyslná

Roman Prymula a koronavirus (ČT/F24)

Roman Prymula a koronavirus | FOTO: ČT/F24

Svěřili jsme svůj život expertům. Problém nastane, když experti mění názory nebo si navzájem odporují. V době koronaviru jsme to viděli denně a pokračuje to. Nejdřív jsme se měli promořit, teď se ukazuje, že to asi nepůjde.

Roman Prymula pro Seznam Zprávy řekl: „Pandemie neodeznívá. V Česku si národ začal myslet, že když jsme tím prošli jednoduše, tak je všechno pryč. Ale není, ještě není konec. Když se podíváte na celková čísla – zatím pořád jdou přírůstky nahoru a svět je ve stoupající fázi. Byť je to zejména Asie – Indie a další země, Severní Amerika a Latinská Amerika. Nicméně jak se to po světě vlní, tak to zase může přetéct do Evropy. Ukazuje se totiž, že jsou protilátky velmi krátkodobé a vize, že by se podařilo promořit třeba celou republiku a tím být chráněni, je nesmyslná. Protilátky tak dlouho nevydrží.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Tak nejdřív to byla seriózní strategie a teď je to pro změnu nesmysl. Lidé musí mít dojem, že si z nich někdo dělá blázny. To by se ještě dalo snést a odborníkům vynadat a říct, ať toho nechají. Horší varianta je, že prostě oni sami nevědí.

Expertům jsme vydáni na milost a nemilost a nemůžeme s tím mnoho dělat. Pokud si odporují, můžeme si leda vybrat, komu budeme věřit, asi jako si některý člověk vybere, jestli bude křesťan, muslim, buddhista nebo ateista. Prostě podle vkusu každého soudruha. Moc možností ale nemáme, u naprosté většiny věcí, co denně používáme, máme jen mlhavou představu, jak fungují, natož abychom je uměli opravit. A to ještě nejsme u otázek klimatu, umělé inteligence, očkování a míru na Blízkém východě.

Nadávat na experty není spravedlivé, protože i mizerný expert toho ví násobně víc než laik. Někdy je ale vstupních informací tak málo a problémy jsou tak komplexní, že i vynikající experti se spletou nebo si navzájem odporují.

Když lid slyšel pojem „promořování“ a přečetl si k tomu některé nehezké zážitky lidí, co si prošli těžkým průběhem COVIDu a prohlédl si různé obrázky plic hrajících všemi barvami, instinktivně došel k názoru, že do toho dobrovolně nejde. Současně lid pilně šil sám od sebe roušky a byl celkem ukázněný. Přežili jsme i řadu tiskových konferencí, kde nám premiér předváděl různé komické výstupy, takže bylo svým způsobem trochu i veselo.

Prezident Miloš Zeman se svým kancléřem  (ČTK)

Dost lidí za to období přišlo o práci a živnosti a to ještě nedolehly na ekonomiku následky plně. Pohromy mají svou setrvačnost. Je červenec a aerolinky začínají propouštět teď. To jsou ty slavné ztráty práce, o těch ostatních z dalších podniků se tolik nepíše.

Experti ovšem od začátku říkali, že o novém koronaviru toho víme dost málo a mohou být různá překvapení. Podle toho, jak to na světě podle naší zkušenosti chodí, ještě nějaká přijdou.

Nejde o to nadávat panu Prymulovi. Otázka by se zatím měla směřovat na politiky. Co budete dělat, když ta druhá fáze přijde? Zatím otce a matky lidu zaskočila i Karviná. Zopakovat opatření z března ve stejném rozsahu, to už by nás mohlo úplně položit.

Mají nějaký plán B? A jsou vůbec schopni nějaký mít? Zatím se moc nepředvedli. Protože něco se nakonec bude muset udělat, kdyby to přišlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]