Takhle Babiš zdraví reportéry TV Barrandov, která ho kritizovala

Eric Drooker

Redakce Svobodného fóra obdržela od nejmenovaných kolegů video, které zachycuje neotřelý způsob, jak ministr Andrej Babiš odmítá rozhovor s novináři, jejichž médium ho před tím kritizovalo. Jedná se o setkání se štábem TV Barrandov během oslav Prvního máje, jež organizovalo hnutí ANO. Na videu reportérům doslova říká: „Přišli jste na párek? S vámi já ale mluvit nebudu. Za takovou prasárnu, jakou jste natočili.“ A po chvilce dodává: „Jestli máte pocit, že to byla hezká reportáž… Jen si točte… A pozdravujte Soukupa…“

Andrej Babiš tak reaguje na reportáž, v níž tato televize upozorňovala na neproclenou kabelku, kterou si partnerka ministra financí dovezla z návštěvy Spojených států. (O reportáži jsme informovali ZDE).

Babiš se na videu chová zdánlivě přátelsky, ale slova, která z něj padají, mají k dobré kultuře významného politika opravdu daleko.

Za zaznamenání stojí zejména to, že Andrej Babiš trestá televizi za kritickou reportáž tím, že s ní nemluví a kritiku označuje za „prasárnu“. Zároveň dává najevo, že od televize očekává „hezké reportáže“, a nikoli „ošklivé“. Skutečnost, že reportáž TV Barrandov odvysílala, považuje zjevně za dílo přímo jejího majitele Jaromíra Soukupa, čímž jasně navozuje dojem, že i každá kritická kauza v jeho vlastních médiích, která kritizuje jiného politika, musí být nutně také jeho osobním dílem. Sdělení „pozdravujte Soukupa“ z úst nejmocnějšího politika a oligarchy lze také chápat jako vyhrožování. Třeba finanční kontrolou.

Příspěvek TV Barrandov o neproclené kabelce partnerky ministra financí je zcela legitimní. Televize tím jen ukázala, že není závislá na současné politické moci. Divné je spíše to, že takovou práci už nedělají jiné televize. Také je opravdu neuvěřitelné, že podle Babiše jde o „prasárnu“. Mimo jiné i proto, že právě on jako ministr financí zodpovídá v České republice za výběr cel a takový přešlap by mu žádná svobodná televize ve světě neodpustila. Ukazuje to na nebývalou aroganci někoho, kdo sedí právě ve vládě. Z jeho postoje lze usuzovat, že by jako prasárnu označoval třeba i pokutu za rychlou jizdu pro jeho manželku, či cokoliv podobného. Veřejnost by přeci měla respektovat jeho nedotknutelnost. A tím i nedotknutelnost Moniky Babišové.

 

Redakce Svobodného fóra

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]