Takhle nás řídí vláda: Smíme jít do Hornbachu, ale nesmíme jít na mši

Premiér Andrej Babiš, v pozadí bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš, v pozadí bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) | FOTO: ČTK

Vládní koncepce řízení našich životů dostává jasnější kontury. Už víme, co je podle vlády optimální chování a co si naopak máme odepřít. Od čtvrtečního otevření hobbymarketů se vyjasnilo, jaké naše zájmy a potřeby vláda podporuje a které naopak odmítá, a tudíž si je máme strčit za klobouk.

Vláda nám umožnila, abychom navštívili gigantická nákupní centra, která prodávají potřeby pro naše domácnosti. Tak třeba klec pro papouška nebo zahradní gril už dnes koupíme snadno. Vláda zcela podporuje, když si chceme třeba doma vymalovat. Zatím ale vláda nepodporuje, když potřebujeme třeba nové spodní prádlo. Na nové trenýrky si můžeme nechat zajít chuť. V čem tkví logika těchto rozdílů, to ví snad jen čert a Andrej Babiš.

V době velikonočních svátků je ale opravdu šokující, že vláda zakázala bohoslužby, zatímco nakupování v obřích hobbymarketech je podle ní v pořádku. Přitom virová epidemie se šíří podle epidemiologů zejména tam, kde je hodně lidí a kde je složitá vzduchotechnika. Ta v kostelech není a chrámy by plné být nemusely, pokud by se věřící na limitované účasti dohodli. Zatímco nakupování v Hornbachu považuje tedy vláda za přípustné a tato centra ve čtvrtek praskala ve švech, tak účast na bohoslužbě v malém vesnickém kostelíku je podle ní vysloveně rizikové chování.

Zpravodajský server iDNES, který patří předsedovi vlády, vydal v době velikonoční vigilie unikátní zprávu, která leccos vysvětluje. Jedná se o hlavní zprávu média, které kdysi kladlo důraz na seriózní informování veřejnosti o tom, co je opravdu důležité. Posuďte význam této zprávy v Babišově médiu sami:

Aby to bylo naprosto jasné, tak tento absurdní článek o párových vibrátorech vydal na Bílou sobotu předseda vlády Andrej Babiš. Vydavatel vždy nese zodpovědnost za to, co jeho redakce publikují. Obsazení redakcí, a tím i jejich koncepce, je výlučně jeho osobním dílem. Když přitom veřejnosti lže, že tato média jsou nezávislá a on do nich nezasahuje, tak mu to věří jenom oligofrenici a nestraníci za ANO ve vysokých funkcích.

Civilizovaná vláda demokratické země nikdy nerozhoduje o tom, zda je pro občany důležitější si doma vymalovat, nebo se pomodlit v kostele. Protože civilizovaná vláda ví, že jí do toho nic není. Jediné legitimní hledisko je takové, které se řídí systémovými parametry. Vláda může přikázat ve stavu nouze, že ve veřejné místnosti nesmí být více lidí než určitý počet. Může třeba stanovit, jaké prostředí je z hlediska vzduchotechniky rizikové a jaké je přípustné. Ale nemůže nám říkat, že si smíme koupit lepidlo, ale nesmíme si koupit knihu. Že si smíme koupit vanu, ale nesmíme jít do galerie.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Takové systémové hledisko a úcta k lidské důstojnosti je bohužel něco, co nelze od Babišovy vlády čekat. Na necivilizovaném obsahu médií, která vlastní a ovládá předseda vlády, je vidět, jaké jsou jeho preference a jak vidí uspokojování našich potřeb.

Česká společnost si zahrává s novou metodou vymývání mozků. V této době hysterie a státního řízení našich životů je čím dál tím těžší chránit elementární svobodu kritického myšlení a zdravý rozum. Řídí nás Babiš na přání lidu. Těžko říci, co z té dvojice je vlastně horší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]