Takhle se lže v Rusku? Stan „sabotérů z Ukrajiny“ byl z fotobanky

(censor.net)

Rusové včera podle webu censor.net vypustili zprávu, že se ukrajinští „diverzanti a teroristé“ pokusí napadnout území, které Rusko násilně obsadilo. Jako důkaz mj. zveřejnili fotografii stanu těchto sabotérů – ovšem jak se ukázalo, jedná se o snímek z fotobanky Fotolia, který bývá využíván jako ilustrační foto k článkům o turistice. Na celou věc upozornil také Denník N.

censor.net

Tvrzení ruských médií včera uvádělo, že ozbrojené síly ruské kontrarozvědky FSB odrazily dva pokusy ukrajinských „diverzních a teroristických sil“ o útok prý. Podle prezidenta Vladimira Putina jde o „hloupou a zločinnou akci“, ukrajinský prezident Petro Porošenko informaci Moskvy označil za nesmyslnou a cynickou.

Při zadržení „teroristů“ podle FSB zahynuli dva ruští vojáci. Jeden ukrajinský útočník byl údajně dopaden a vypovídá. Cílem útoku, k němuž došlo v noci ze soboty na neděli a znovu v pondělí, bylo podle informací z Ruska poškodit důležitou infrastrukturu na poloostrově a destabilizovat situaci na Krymu před zářijovými parlamentními a místními volbami. Členy „diverzní skupiny“ byli prý Ukrajinci i etničtí Rusové.

Putin v reakci na incident řekl, že Rusko nepřejde bez povšimnutí vraždu dvou svých vojáků a „diverzi“ ukrajinských tajných služeb označil za hloupou a zločinnou. Za vším stojí podle něj snaha Kyjeva odpoutat pozornost od vnitropolitických problémů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]