Takhle to vypadá, když vláda opravdu maká. Souhrn Babišových problémů a vzdalující se Pražský hrad

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Postavení Andreje Babiše před soud v kauze Čapí hnízdo je dosavadním vygradováním jeho problémů. Expremiér má ale mnohem více potíží. Na Babiše se to valí ze všech stran. Čtyři roky říkal, jak moc jeho vláda maká, ale až teď může sledovat, jak to vypadá, když vláda skutečně maká. A nemá z toho radost.

Potvrzuje se, jak důležitá byla změna vlády a odstranění vlivu Babiše na mnoho kauz. Jen za posledních 14 dní se bývalý premiér dozvěděl, že jeho perla, chemička Preol, přijde o miliardy od státu a jeho zemědělské firmy nemají odběratele pro řepku. Tu budou muset nejspíše vyvážet, protože biosložku do nafty, kterou v Preolu vyrábí a které je největším dodavatelem státu, od něj už Česká republika kupovat nebude. Konec kšeftu, který si dlouhodobě hýčkal. Konec ukázkového střetu zájmů.

(Týdeník FORUM)

Sto milonů bude muset Babiš vracet v další ze svých kauz. Jde o těch sto milonů korun, které si nelegálně vzal na dotacích na novou linku na výrobu toustového chleba v jedné ze svých pekáren. Další makání nové vlády. Karel Havlíček se k tomuto kroku neměl, stále ho oddaloval. Nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela k Babišovu tousťáku přistupuje trochu jinak.

Poslední z velkých komplikací je pro Babiše jednoznačně Čapí hnízdo. Kauza, ve které došlo v pondělí k zásadnímu pokroku. Babiš půjde k soudu. Dokud byl ve vládě, státní zástupce takový krok neudělal. Na rozdíl od výše uvedených komplikací tato kauza bezprostředně ovlivňuje pobyt Andreje Babiše na svobodě. Je zjevné, že se státní zástupce přestal bát.

To poslední, co nečekal, je ruská válka na Ukrajině a jasný, zásadový postoj vlády Petra Fialy. Ten se ukázal jako velmi silný premiér. Babiš se může jen dívat. Nestíhá, je ve své kampani mimo. Zatímco Fiala je mezi nejdůležitějšími politiky v pomoci Ukrajině, Babiš se ztrapňuje nářky na zavřenou pobočku pošty. Babiš se opět neukazuje jako lídr. Navíc, a to se mu také velice nehodí, oslabuje proruská fronta v ČR, Zemanovi voliči, které chtěl současný prezident nasměrovat k agrobaronovi.

Právě teď měl Babiš vyrážet na své předvolební výlety po republice v karavanu. Namísto toho počítá budoucí ztráty svých firem, připravuje se na soud, kde mu hrozí desetileté vězení, a bojí se, co na něj kde ještě vykoukne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]