Takhle útočí Rusko na demokratické státy. Americká justice odhalila trolly z hybridní války

Účetní Jelena Alexejevna Husajnová, která podle amerických vyšetřovatelů vyplácela ruské trolly (riafan.ru)

Účetní Jelena Alexejevna Husajnová, která podle amerických vyšetřovatelů vyplácela ruské trolly | FOTO: riafan.ru

Hledání spravedlnosti může mít různé podoby. Ve Spojených státech bylo vzneseno obvinění proti hlavní účetní ruské agentury, která organizuje ovlivňování obsahu sociálních sítí. Jelena Alexejevna Husajnová byla obviněna z činnosti proti Spojeným státům a dalším zemím. Osmatřicetistránkový dokument vypracovaný zvláštním agentem FBI Davidem Holtem obviňuje Husajnovou z trestného činu spiknutí proti Spojeným státům podle oddílu 18, článku 371 Kodexu Spojených států. Obvinění dokumentuje, jak jsou řízeni tzv. ruští trollové – osoby, které jsou placeny za to, že se vydávají za občany cizích států. Jménem těchto neexistujících osob vytvářejí falešné profily na sociálních sítích, odkud šíří falešné zprávy jimiž cíleně ovlivňují názory občanů a voličů v těchto zemích. Obvinění popisuje, jak jsou trollové řízení a kdo jejich činnost financuje.

Projekt Lachta

Obvinění uvádí, že přinejmenším od roku 2014 se známé i neznámé osoby zapojily do politického vměšování s cílem ovlivnit obyvatelstvo Ruské federace, Spojených států, zemí Evropské unie, Ukrajiny a dalších zemí v tzv. projektu Lachta. Nejméně od května 2014 si projekt vytkl za cíl šířit ve Spojených státech nedůvěru vůči kandidátům na politické pozice a vůči politickému systému jako celku. Do projektu Lachta se zapojila řada ruských institucí z nichž nejznámější je Agentura internetového výzkumu (Agentstvo internet issledovanij), sídlící v petrohradské čtvrti Lachta, která také dala projektu jméno. Celkem se do projektu Lachta zapojily stovky osob. Jak obvinění výslovně uvádí činnost nesměřuje pouze proti Spojeným státům. Projekt financuje oligarcha Jevgenij Prigožkin, přezdívaný „Putinův kuchař“ prostřednictvím své finanční skupiny Konkord, zajišťující stravovací služby pro ruskou armádu, školy a další instituce financované ze státního rozpočtu.

Předmětem obvinění je vytvoření účtů na sociálních sítí fiktivních osob, stránek a skupin s cílem šířit mezi čtenáři ve Spojených státech kontroverzní politická a sociální témata, pomáhat tak prosazovat určité kandidáty nebo naopak snižovat potenciál jiných kandidátů. Tyto fiktivní osoby, skupiny a stránky předstíraly, že jsou kontrolovány americkými aktivisty, ale ve skutečnosti byly kontrolovány ruskými konspirátory. Součástí jejich aktivity byly i nákupy analytických nástrojů a placená inzerce na sociálních médiích. 

FBI zmapovala finanční toky ze čtrnácti bankovních účtů, z nichž byly aktivity v rámci projektu Lachta subvencovány a v obvinění na několika stránkách uvádí výčet plateb s daty, objemy a účely vyplacených částek. Celkem bylo pro účely projektu Lachta v období od ledna 2016 do června 2018 rozděleno více než 2 miliardy rublů tedy (v aktuálním kurzu) cca 700 mil Kč.

Zadání pro trolly

Mezi tématy, která se ruští agenti snažili ovlivnit, bylo přistěhovalectví, kontrola prodeje zbraní, konfederační vlajka, rasové otázky, otázky LGBT, pochod žen, debata o hymně NFL ad. Trollové využívali tragických událostí jako byly střelby na náboženském shromáždění v Charlestonu, střelba na koncertu v Las Vegas, policejní střelba na Afroameričana či násilí při pochodu v Charlottesville.

Zaměstnanci předstírající, že jsou Američané, měli za úkol vyvolávat napětí podporou radikálních skupin uživatelů nespokojených se sociální a hospodářskou situací, eskalací konfliktu mezi minoritami a většinovou populací apod. Cílem nebylo zaujímat konkrétní politické stanovisko, naopak občas byly prosazovány i protichůdné pohledy a zaměstnanci byli školeni, jak ovlivňovat konzervativně uvažující Američany a jak naopak působit na liberály. Tak například instrukce z října 2017 uvádějí, že budou-li pracovníci vytvářet příspěvky v liberální skupině, nesmějí citovat pravicový Breitbart. Naopak, pro posty v konzervativní skupině nemají používat Washington Post nebo BuzzFeed. Některé instrukce mají rasistický charakter. K ovlivňování osob jiné barvy pleti, které jsou členy LGBT komunity se uvádí: Barevní LGBT jsou hloupější než bílí. Proto na ně nefungují komplikovanější myšlenky a vzkazy. Dejte pozor na rasový obsah. Stejně jako běžní černoši, latinoameričani a indiáni, jsou i barevní LGBT velmi citliví na #whiteprivilege a reagují na příspěvky a fotky které upřednostňují bílé. Na rozdíl od konzervativců mezi LGBT a liberály fungují infografiky a to výborně. Obsah ale musí být jednoduše srozumitelný, složený z krátkého textu psaného větším písmem a barevného obrázku.

Instrukce se věnují i tomu, jak překonat časový rozdíl mezi Ruskem a USA: Publikování příspěvků může narážet na problém časového rozdílu. Ale pokud vytvoříte příspěvek ráno petrohradského času, bude dobře fungovat na liberály a LGBT, protože ti jsou často vzhůru do pozdních nočních hodin. Konzervativci uvidí vaše příspěvky, když ráno vstanou, pokud je umístíte na síť večer petrohradského času.

Organizátoři trollů pečlivě sledují americkou politickou diskusi. Ve snaze ji ovlivnit přesně instruují trolly jak reagovat na jednotlivé událostí. V srpnu 2017 se snažili vyvolat odpor vůči senátoru McCainovi, kritikovi Donalda Trumpa: Vykreslete McCaina jako starého chlapa, který prohrál a který už dávno patří do starobince. Zdůrazněte, že McCainova patologická nenávist k Donaldu Trumpovi a všem jeho návrhům překročila všechny myslitelné hranice. Pište, že ničemní mizerové jako je McCain chtějí zničit naděje konzervativních voličů okamžitě jakmile Trump usiluje naplnit své předvolební sliby a snaží se chránit americké zájmy. Podobně se ve stejné době snažili poškodit pozici republikánského politika a předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana: Vykreslete Paula Ryana jako člověka úplně a zcela neschopného jakéhokoliv rozhodnutí. Zdůrazněte, že v době, kdy zastával pozici předsedy sněmovny nedokázal tenhle licoměrný tlučhuba dosáhnout pro Ameriku a americké občany ničeho pozitivního. Pište, že jedinou cestou, jak se zbavit Ryana v kongresu, pokud by v roce 2018 vyhrál v primárkách, je hlasovat pro Randy Brice, amerického veterána, železářského dělníka a demokrata.

Snahou zpochybnit americký volební systém byla vedena instrukce ze 6. srpna 2017 vyzývající k citování článku z amerických novin, který psal o tom, že 11 kalifornských obvodů mělo více registrovaných voličů, než kolik jich správně mělo mít. Trollové dostali za úkol: Zdůrazněte, že předchozí falšování během amerických voleb byla vnímána jako výmysly. Dnes se potvrzují. Jsou ohrožující silou a jsou tak vnímány. Zdůrazněte, že všichni  ilegální voliči musí být udržováni za hranicí dostřelu od volebních uren. Je třeba urgentně zavést voličské průkazy v „modrých“ státech (liberální a nerozhodnutí). Připomeňte, že ve většině „modrých“ států nemají voliči voličské průkazy, což vede k předpokladu, že se zde odehrávají rozsáhlé voličské podvody. Na závěr napište, že demokraté se v nastávajících volbách zcela jistě pokusí zfalšovat výsledky.

Naopak amerického prezidenta mají trollové podporovat. V jedné instrukci se píše: Plně podpořte Donalda Trumpa a vyjádřete naději, že tentokrát se kongres zachová tak, jak jak prezident říká, že by se měl zachovat. Podtrhněte, že pokud by se kongres choval i nadále jako koloniální britská správa před Válkou o nezávislost, vyvolalo by to novou revoluci. Shrňte to tak, že Trump opět prokázal, že mu jde o zájmy Spojených států amerických. Na Trumpovu obranu trollové měli skandalizovat speciálního vyšetřovatele Muellera: Speciální vyšetřovatel Mueller je loutkou establishmentu. Vyjmenujte skandály které se odehrály, když řídil FBI. Napište: Je faktem, že speciální vyšetřovatel, který vede vyšetřování proti Trumpovi reprezentuje establishment, politiky s prokázanými vazbami na Demokratickou stranu. Zdůrazněte, že jeho výbor ničí zemi a má za úkol spustit impeachment proti Trumpovi. Zdůrazněte, že to se za žádnou cenu nesmí připustit.

Trollové dostávají přesné instrukce, jak reagovat na americká média. Když televize CNN nazvala Bílý dům nevěstincem, dostali trollové instrukci: Obviňte CNN z další lži. Pište, že během minulých voleb právě toto mainstreamové medium, které podporovalo prezidentskou kandidaturu Hillary Clintonové, téměř ve 100% šířilo falešné zprávy, obviňující Donalda Trumpa a jeho příznivce. To je přesně to, proč zpravodajské zdroje jako jsou New York Times, Washington Post, CNN, CBS, Time a Huffington Post nemohou být brány vážně. Jsou to hlavní propagandistické kanály, které pronikají do hlav amerických občanů.

Přistěhovalectví je jedním z hlavních témat prezidenta Trumpa a proto je také předmětem přesných instrukcí pro trolly, jak mají polemizovat s článkem senátora Marco Rubia, který napsal že Trumpův zákon neprojde senátem: VELMI DŮLEŽITÉ. Odhalíme Marco Rubia jako falešného konzervativce, zrádce republikánských hodnot, který vnitřně opovrhuje americkou ústavou a občanskými svobodami. Připomeňte, že Rubio je protežován směšným Jebem Bushem, který je sám ostudou konzervativního hnutí.  

Falešné profily

Zpráva uvádí konkrétní falešné profily vytvořené v rámci spiknutí. Například falešný profil pod jménem Helen Christopherson uvádí, že jde o Američanku narozenou v Charlestonu a žijící v New Yorku. Prostřednictvím jejího profilu ruští agenti podporovali organizování protestů, pochodů a zadávali i placenou reklamu. Jiný falešný profil vytvořený pod jménem neexistující Newyorčanky Berthy Malone posloužil k založení skupiny „Stop A.I.“, což znamenalo Stop All Invaders – zastavte všechny vetřelce, který se zaměřoval proti přistěhovalcům. Celkem zasáhl na 1,4 milionu uživatelů Facebooku z nichž 131 tisíc na stránku reagovalo. Zpráva uvádí další desítky falešných účtů na Facebooku i Twitteru a popisuje, jak se skrze ně trollové snažili působit na občany USA ovlivňováním diskusí na témata voleb, legislativy o zbraních, síťové neutrality, vztahům k Severní Korei a personální diskusi v USA. V některých případech trollové vytvářeli i propagandistické infografiky. Následující graf má vytvořit dojem, že černoši jsou v USA beztrestní. 

V jiném případě byla na Facebook umístěna koláž s textem vyjadřujícím lítost nad tím, že se média nevěnovala Obamovým vazbám na muslimské bratrstvo tak, jak se nyní věnuje falešným Trumpovým vazbám na Rusko. Pokud čtenáři souhlasí, vyzývá je příspěvek k šíření.

Ruští trollové se nevyhýbají ani kuriózním tweetům a postům v nichž zmiňují sami sebe. Na jednom z jejich účtů byl 16.2.2018 umístěn příspěvek o obvinění 13 ruských společností a osob z vměšování do amerických voleb. A hned následovala kritika adresovaná prezidentovi: Milý @realDonaldTrump 13 Rusů z Internetové výzkumné agentury bylo obviněno z porušování federálního trestního práva, aby vám pomohli vyhrát volby a poškodili kampaně ostatních kandidátů. Pořád si myslíte, že ruské vměšování je jen hoax a hon na čarodějnice? Protože teď zrovna dost čarodějnic obvinili. Daší tweet na jiném falešném účtu stejnou věc komentoval poněkud jinak: Rusové dnes obvinění: 13. Ilegální imigranti z Mexika obvinění dnes: 0. Stejně ale doufám, že všichni ti sr*či z Internetové výzkumné agentury pošlou na Guantanámo. A ještě do třetice tweet, který stejnou věc hodnotí úplně opačně: Nevolili jsme Trumpa kvůli pár hashtagům od Rusů. Volili jsme Trumpa, protože nás přesvědčil, abychom volili Trumpa. A budeme ho znovu volit v roce 2020! Citované příspěvky ukazují, že ruským agentům nejde o prosazení konkrétního názoru nýbrž téměř výhradně o vyvolání nejistoty a chaosu. O znejistění amerických voličů. Před posledními volbami umístili také tento tweet: Demokratická platforma 2018: Chceme více žen znásilněných džihádisty. Chceme zabíjení dětí. Chceme vyšší ceny nafty. Chceme víc ilegálních přistěhovalců. Chceme víc mexických drog. – A pak se diví, proč se @realDonaldTrump stal prezidentem.

Prostá ruská účetní píše světu

Ruská účetní Jelena Alexejevna Husajnová, kterou americký vyšetřovatel obvinil z financování spiknutí proti Spojeným státům, nebo spíše ti, pro které pracuje, se pokusila obvinění zesměšnit cynickým rádoby vtipným textem. Na webu agentury FAN zveřejnila dopis: Vážení, občané Ruska, Ameriky a celého světa. Jmenuji se Jelena Husajnová a jsem účetní ruského zpravodajského portálu Federální zpravodajská agentura (Feděralnoje agěntstvo novostěj). 19. října mne federální úřady USA obvinili ze spiknutí proti Americe. Americké státní úřady tvrdí, že jsem to byla já, kdo Američanům zvolil Donalda Trumpa. A ještě tvrdí, že také Američanům zvolím poslance v listopadu 2018. Co se k tomu dá říci? Jsem jen prostá ruská žena, která celý svůj život pracuje. Umím účtovat. Vím, jak se řídí rybářský kolchoz. Umím vychovávat děti. Umím toho hodně. Ale anglický jazyk, ach ten já neznám. Proto jsem byla ohromena, když jsem se dozvěděla, že jsem já, prostá ruská účetní, zvolila Američanům prezidenta a brzy jim zvolím poslance. Nejdříve jsem byla překvapená a ohromená, ale pak se mé srdce naplnilo hrdostí. Ukazuje se, že prostá ruská žena může pomoct občanům svrchovaného státu zvolit prezidenta, stačí si to jen přát. Tak co. Drazí občané celého světa. Pojďme všichni dohromady pomoci americkému lidu zvolit takové politiky, kteří by zemi vedli lidsky. Naší planetu by vedli k míru a dobru. Všichni spolu popřejme Americe, aby byla opět velkou. 

Prostá ruská žena Jelena Alexejevna Husajnová (foto: riafan.ru) 

Možná celá věc připadá ruským agentům v Petrohradě opravdu směšná. Asi je nenapadlo, že Američané kvůli subverzní akci obviní právě hlavní účetní. Ale logika obvinění je zřejmá. Prokázalo, že do vnitřních záležitostí Spojených států se masivně vměšují ruští agenti placení ruskými institucemi. Našli osobu, která je vyplácí a obvinili ji. To jim umožňuje zveřejnit i důkazy v podobě instrukcí, předávaných pracovníkům, kteří se vydávají za americké občany a prostřednictvím sociálních sítí ovlivňují americké voliče i jmenovat toho, kdo za financováním skutečně stojí – ruský oligarcha a blízký přítel prezidenta Putina Jevgenij Prigožkin. 

Polský webový portál Oko.press shrnul klíčová slova, která se v instrukcích pro trolly opakují. Ukazují tak stavební kameny ruské propagandy. Jsou to: zrada, lež, hanba, zlý liberál, media šířící fake news, zlé elity (establishment), falšování voleb, možnost vypuknutí občanské války a  nadávky jako renegát, pitomý, falešný, licoměrný, křikloun ad. Oko.press si všímá, že špatní jsou ti, kteří si dovolí kritizovat Trumpa, ti, kteří nesouhlasí s přístupem k imigrantům, který je v rozporu s lidskými právy. Špatná jsou mainstreamová média, jejichž věrohodnost trollové podrývají tím, že je spojují s předem danou politickou orientací – s demokraty a s Hillary Clintonovou. Nadávkou je pak také příslušnost k elitám. Je lehké si všimnout, že trollové nepracují jen na ose Trump – Trumpovi kritici, ale velmi intenzivně se věnují také prohlubováním rozdílů v samotné republikánské straně, čímž podporují současného prezidenta. Celé by se to mohlo zdát divné, uzavírá Oko.press, kdyby cílem Rusy vedené informační války nebylo zvýšení jejich vlivu oslabením protivníka prostřednictví šíření chaosu, rozdělováním společnosti i politiků na stále menší a stále více znesvářené skupiny. Ostatně v dějinách ruské politiky to není nic nového. Stejné cíle prosazovala sovětská moc hned od bolševické revoluce. Liší se jen prostředky. Zatímco dříve měli k rozvracení demokratických států sovětští propagandisté po světě k dispozici jen omezený vliv novin komunistických stran případně spřátelených levicových novinářů, dnes může Kreml proti Západu využívat nejmodernější technologie, které Západ sám vyvinul a bezplatně je poskytuje. Naplnil se tak onen údajný Leninův výrok, že kapitalisté sovětům sami dodají provaz, na němž je oběsí.

Co k tomu napadá české čtenáře? Nepochybně to, jak jsou instrukce zadávané pro ovlivňování Američanů podobné zprávám, které se objevují u nás. Stačí v nich změnit americké reálie za české a čteme instrukce pro trolly ovlivňující situaci u nás. Cíle ruské politiky jsou stejné v Americe i v Evropě: Vyvolat chaos, vzbuzovat nedůvěru občanů k vlastnímu politickému systému, narušovat loajalitu k demokratickému zřízení. Prostředky, které k tomu používají jsou také stejné: šíření lží, výmyslů a hraní na nejnižší lidské pudy jako je strach, závist či rasové předsudky.

Existuje ale rozdíl v reakci. Amerika se začala bránit. Kdy uvidíme, jak se brání Česko a Evropská unie?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]