Takhle vypadá nejlepší ministr zdravotnictví pro Miloše Zemana

Slovenský premiér Igor Matovič na letišti v Košicích (FB Igora Matoviče)

Slovenský premiér Igor Matovič na letišti v Košicích | FOTO: FB Igora Matoviče

Zapomeňte na Petra Arenbergera jako nového ministra zdravotnictví a jeho špatně skrývané pochopení pro komunistickou StB a ruskou vakcínu Sputnik. Na Slovensku žije totiž nejlepší kandidát na českého ministra zdravotnictví podle jasně medicínsky a politicky vyhraněného gusta prezidenta Miloše Zemana. Tento skvělý adept už v jedné vládě sedí jako vynucený ministr financí, protože ho jako bývalého premiéra někam posadit museli, ale to nevadí. Splňuje všechny atributy a kvalifikaci české hlavy státu, protože pro ruskou vakcínu Sputnik udělá všechno nemožné a dříve nemyslitelné.

Ano, správně, je to Igor Matovič, který zrovna dnes odjel zachraňovat Slováky před nedostatkem očkovacích vakcín, které jako dřívější slovenský premiér nedokázal vyjednat a zabezpečit. I proto potichu dohodl s Rusy kontrakt na dovoz dvou milionů vakcín Sputniku, bez ohledu na nesouhlas menší vládní strany Za ľudí. Pak šel okázale a za masívního zájmu kremelských medií vítat první ruské škatule s očkovací látkou na košické letiště, bez ohledu na odpor ve své koalici a protesty ministra zahraničí. Protože to byl poslední rezavý hřeb do jeho politické rakve, Matovič byl nucen podat po roce demisi kvůli absolutní ztrátě důvěry svých koaličních partnerů a drtivé většiny veřejnosti.

Příběh Sputniku na Slovensku však žil svým vlastním životem a po jeho aplikaci morčatům a myším na východním Slovensku nastalo trapné ticho. Evropská léková agentura totiž Slovákům žádnou výjimku a dodatečný souhlas na neregistrovanou vakcínu nedala. Korunu tomu všemu nasadil místní Státní ústav pro kontrolu léčiv, který vakcíně aktuálně dát zelenou odmítl. Musíme připomenout, že finanční podmínky a smlouvy k dovozu Sputniku na Slovensko, které Matovič „vyjednal“ před pár týdny ještě v pozici premiéra, jsou dodnes utajené a nevíme o nich vůbec nic.

Na rozdíl od Ruska, kam Matovič nelegitimně (tohle je výsostná agenda ministra zdravotnictví nebo nového premiéra Eduarda Hegera) jako nový ministr financí okamžitě vyrazil, aby vysvětlil ruským partnerům uložení jejich vakcín ad acta. Na sociální síti mele o tom, že zachraňuje Slovensko před špinavým spiknutím a temnými sílami. Ty údajně chtějí zabránit masovému očkování Slováků vakcínou, o níž odborníci mimo jiné po prozkoumání řekli, že na Slovensko dorazila jiná verze Sputniku (než ta pro vědecký časopis Lancet) a je k ní zoufale málo informací.

Nabízí se přitom mnohem jednodušší a prozaičtější vysvětlení: Moskva si musí s panem expremiérem vyříkat, co bude s plněním dřívějších dohod a kdo tedy bude na Slovensku jejich dodržení vůbec garantovat. Vakcíny totiž dohodli za slovenskou stranu Matovič a ministr zdravotnictví Marek Krajčí, ani jeden z nich však už ve své dřívější funkci (pro Moskvu bohužel, pro Slováky bohudík) není. A tak Matovičovu válku s neznámými spiklenci nadšeně sdílí jenom jistý Jirka Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Není se čemu divit, kdyby Matovič skutečný nebyl, museli by si ho Zeman s Ovčáčkem vymyslet.

Takhle totiž vypadá a jedná skutečný ministr zdravotnictví dle Miloše Zemana: ruská vakcína Sputnik na vlastní pěst a proti všem, bez ohledu na zdravý rozum a splnění jakýchkoli medicínských podmínek. Všechno ostatní je jenom geopolitika, spiknutí temných sil a hlupáků. I proto si v této chvíli můžou tihle dva padnout do náruče a my ostatní si jenom přát, aby ty nekonečné omyly v jejich funkcích už neměly dlouhého trvání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]