Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, jejíž ekonomika se ještě nevzpamatovala z pandemického propadu, píše německý deník Die Welt. Hospodářský model země podle ekonomů zestárl, a dokonce varují před růstovou pastí. Česká republika podle deníku ukazuje, co hrozí i Německu.
Rozhodnutí německého koncernu Volkswagen, který zrušil plány na výstavbu nové továrny na baterie u Plzně, vyvolává v Česku zklamání, ale podle deníku Die Welt zapadá do celkového obrazu. „Česká republika je v současnosti skutečným nemocným mužem Evropy. Nejpůsobivějším důkazem toho je, že česká ekonomika je jedinou z 27 ekonomik Evropské unie, která se stále plně nezotavila z propadu způsobeného koronavirovou krizí,“ dodává deník.
O tom, že koncern Volkswagen nebude v současnosti rozhodovat o dalších lokalitách pro výstavbu gigafactory na baterie do elektromobilů v Evropě, informoval na začátku listopadu předseda představenstva koncernu Oliver Blume. Jedním z kandidátů přitom byla i Česká republika se svou zónou v Líních u Plzně.
Nedostatečné oživení ekonomiky po pandemii koronaviru lze podle německého deníku vysvětlit celou řadou faktorů. Podniky prý nejsou ve své výrobě nijak zvlášť energeticky úsporné, a proto je velmi zasáhla energetická krize po ruské invazi na Ukrajinu. Česká centrální banka navíc a velmi brzy zvýšila úrokové sazby, čímž záměrně zbrzdila ekonomiku, aby bojovala s inflací, a na rozdíl od jiných evropských zemí, včetně zemí střední a východní Evropy, byla vláda také velmi opatrná, pokud jde o korunovou a energetickou pomoc.
Die Welt také cituje analýzu Kryštofa Kruliše, výzkumného pracovníka Asociace pro mezinárodní otázky v Praze. „Ekonomika je příliš drahá na to, aby mohla konkurovat levnějším zemím s nízkými mzdami, ale zatím ne dost technicky vyspělá na to, aby udržela krok s technologicky vyspělými zeměmi, jako je sousední Německo,“ napsal Kruliš.
Poplach už v létě spustila Hospodářská komora ČR, která v srpnu zaskočila veřejnost varováním, že ekonomice hrozí, že bude sevřena mezi konkurencí chudších zemí s nízkými mzdami a bohatých zemí s vyspělými technologiemi, jako je sousední Německo. „Česká republika se nachází v největším bodu zlomu ve své novodobé historii,“ uvádí se v ekonomické analýze, kterou si nechala vypracovat komora.
České ekonomice se navíc nepodařilo přejít na výrobu s vyšší přidanou hodnotou. Jakmile se prosperita a mzdy dostanou na stejnou úroveň jako v západní Evropě, důležitá konkurenční výhoda zmizí.
Německo se ve zlaté dekádě před pandemií řítilo od rekordu k rekordu a Polsko rozšiřovalo svou ekonomickou sílu. Česko ale ztratilo půdu pod nohama. V důsledku toho prosperita stagnuje. Například Polsko od roku 2009 snížilo odstup od příjmů na obyvatele v EU o pětinu. ČR naopak za stejné období stáhla pouhá čtyři procenta, dodal deník Die Welt.
„Budou-li současné trendy pokračovat, mohlo by Polsko v příštích letech Českou republiku předstihnout,“ uzavírá německý deník příspěvek citátem Hospodářské komory. Takový vývoj byl prý ještě před deseti lety nemyslitelný.