Tálibán nařídil ženám v Afghánistánu chodit ven jen v burce

Afghánská žena v burce. (Marius Arnesen, wikimedia, CC BY-SA 2.0)

Afghánská žena v burce. | FOTO: Marius Arnesen, wikimedia, CC BY-SA 2.0

Radikální islamistické hnutí Tálibán nařídilo ženám v Afghánistánu, aby na veřejnosti nosily burku, tedy oděv, který je zahaluje od hlavy k patě. Je to podle něj „tradiční a uctivé“. Informuje o tom agentura AFP, podle níž je opatření nejvýraznějším omezením ženských práv od loňského srpna, kdy se Tálibán vrátil k moci.

Agentura Reuters výnos interpretuje jako příkaz, aby si Afghánky na veřejnosti zakrývaly obličej, ideálně právě burkou. Za jeho porušení podle ní hrozí i trest vězení nebo výpověď z vládního zaměstnání, a sice otci nebo jinému blízkému mužskému příbuznému ženy, která by nařízení porušila.

Většina žen v Afghánistánu nosí z náboženských důvodů pokrývku hlavy, ve velkých městech, jako je Kábul, si ale řada z nich nezakrývá obličej. Tálibán jim dnes také vzkázal, že pokud nemají venku žádnou důležitou práci, je lepší, aby zůstávaly doma. Agentura AP, podle níž mohou být ženám nově vidět jen oči, očekává, že nařízení dále zkomplikuje vztahy islamistů s mezinárodním společenstvím.

(Týdeník FORUM)

Už v září Tálibán obnovil ministerstvo pro šíření ctnosti a předcházení neřesti, jehož úředníci dohlížejí na to, aby se obyvatelé země řídili přísnou formou islámského práva šaría. Koncem loňského roku režim vyzval televize, aby přestaly vysílat seriály, v nichž vystupují ženy, a aby zajistily, že novinářky objevující se na obrazovce budou zahalené závojem.

Islamistické hnutí také oznámilo, že Afghánky nebudou moci cestovat samy dál než na vzdálenost 72 kilometrů. Na delších cestách je musí doprovázet mužský příbuzný. Letos v únoru Tálibán ženám, které pracují na ministerstvech, nařídil, aby nosily pokrývku hlavy (hidžáb) a pracovaly odděleně od mužů.

I když Tálibán po loňském nástupu k moci tvrdil, že jeho nový režim bude umírněnější než ten minulý, svržený roku 2001, nemohou na mnoha místech země dívky a ženy ani do škol.

Za minulé vlády v letech 1996 až 2001 Tálibán požadoval, aby se ženy zcela halily do burek a z domovů vycházely jen s mužským doprovodem. Právo studovat ani pracovat neměly. Za porušení pravidel jim hrozily přísné tresty. Běžné byly popravy a bičování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články