Tálibán tvrdí, že všechno bude v pořádku, ale nedovoluje lidem odcházet ze země

Bojovníci Tálibánu v afghánském Kábulu (16. 8. 2021) (ČTK/AP Photo/Rahmat Gul)

Bojovníci Tálibánu v afghánském Kábulu (16. 8. 2021) | FOTO: ČTK/AP Photo/Rahmat Gul

Tálibán uspořádal tiskovou konferenci, kde se jeho mluvčí vyjádřil k posledním událostem v zemi a objasňoval záměry hnutí.

Podle BBC.com mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid uvedl, že Tálibán již nedovoluje afghánským občanům cestovat na kábulské letiště kvůli chaotické situaci.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Na tiskové konferenci sdělil, že davy lidí na letišti by se měly vrátit domů a že jejich bezpečnost bude zaručena. Řekl však, že USA nadále zvou lidi na letiště, aby nastoupili do letadel.

„Žádáme Američany, nepodněcujte Afghánce k odchodu… Potřebujeme jejich talent.“ Dodal, že afghánská média nyní opět fungují, stejně jako nemocnice, školy, univerzita a místní samospráva.

Mluvčí Tálibánu naznačuje, že ženám nebude trvale bráněno chodit do práce: „V současné době je to v jejich prospěch, aby se zabránilo jakémukoli špatnému zacházení.“ Ženy by podle něj měly prozatím zůstat doma, tvrdí, že nebyly zbaveny zaměstnání a že jim bude vyplácena mzda.

BBC hovořila s několika ženami, které se obávají, že právo na práci a svobodný život bude pod vládou Talibanu výrazně omezeno. Jiné popsaly, že se objevily na svém pracovišti a bylo jim řečeno, že tam již nepracují nebo že jejich práci může převzít mužský příbuzný.

Mluvčí Zabihulláh Mudžáhid řekl, že si nemyslí, že termín pro evakuaci z Kábulu, který byl stanoven na 31. srpna, bude prodloužen.

Dodává, že je dostatek času na to, aby se cizí státní příslušníci dostali pryč před uplynutím lhůty, a že Taliban „není pro“, aby se Afgháncům umožnil odchod.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]