Tálibánci přitvrzují, na ženy protestující proti mužské vládě použili biče a hole

Bojovníci Tálibánu v afghánském Kábulu (16. 8. 2021) (ČTK/AP Photo/Rahmat Gul)

Bojovníci Tálibánu v afghánském Kábulu (16. 8. 2021) | FOTO: ČTK/AP Photo/Rahmat Gul

I když hnutí Tálibán ústy svého mluvčího i vysokých představitelů ujišťuje svět o tom, že bude vládnout spravedlivě, zasadí se o dodržování lidských práv a nikomu se nebude za spolupráci s předchozím režimem či západními vojsky mstít, zprávy z Afghánistánu bohužel často ukazují pravý opak. Demonstraci žen v Kábulu totiž podle dostupných informací islamističtí ozbrojenci ve středu rozháněli dost nevybíravým způsobem a zakročili i proti novinářům, kteří ji sledovali.

Skupinka žen protestovala kvůli tomu, že v nedávno oznámené prozatímní tálibánské vládě sedí jen samí muži. A podle americké CNN byla reakce bojovníků radikálního hnutí na demonstraci rychlá, tvrdá a nekompromisní. Sice nepoužili střelné zbraně, ale i tak využili násilí na ženy totiž ozbrojenci zaútočili biči a holemi.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Na videích zachycujících protest je slyšet, jak jeho účastnice skandují hesla jako „ať žijí afghánské ženy“.  Jiné měly transparenty, jimiž slibovaly, že budou o svobodě zpívat zas a znovu. Nechyběl ani slogan, že „žádná vláda nemůže upřít přítomnost žen“. Další Afghánky pro změnu přinesly fotky těhotné policistky, kterou měli před pár dny před očima její rodiny v provincii Ghor zavraždit Tálibánci. Hnutí podíl na její smrti popřelo, naopak oznámilo, že incident vyšetřuje.

Podle svědků ovšem ozbrojenci ve středu nenapadli jen protestující ženy, zmlátili i několik novinářů, kteří demonstraci sledovali. Některé z nich následně Tálibánci údajně zadrželi a odvedli pryč. Tyto ženské aktivistky přitom nejsou ve svém snažení osamocené, připomíná CNN. Několik podobných protestů se v Afghánistánu odehrálo i v předchozích dnech, například o víkendu bylo tématem jednoho ženského srocení zajištění rovnocenných práv pro obě pohlaví.

Radikální hnutí Tálibán se ujalo kontroly nad zemí minulý měsíc, když islamisté využili toho, že se z Afghánistánu po dvaceti letech začala stahovat americká armáda. Postup ozbrojenců byl bleskový, afghánská armáda se jim vůbec nepostavila a radikálové tak během pár dní ovládli v podstatě celou zemi. Hnutí odporu je aktuálně aktivní pouze v provincii Pandžšír. I když Tálibán tvrdí, že rebely už porazil a válka v zemi je tak minulostí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články